En az 3 bin kişi enkaz altında

Sumatra Adası'nda depremin ardından en az 3 bin kişinin enkaz altında olduğu bildiriliyor. Ölü sayısı BM'ye göre 1100, Endonezya hükümetine göre 715.

30.09.2009 - 14:51

En az 3 bin kişi enkaz altında

Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında meydana gelen depremden sonra 3 bin kişinin enkaz altında kalmış olabileceği bildirildi.


Sağlık Bakanlığı Felaket İdare Kurumu sözcüsü Priyadi Kardono, depremde 715 kişinin öldüğünü, 2400 kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Kardono, Padang kentiyle 6 bölgede 20 binin üzerinde binanın ciddi hasar gördüğünü ve yıkıldığını, 3 bin kadar kişinin enkaz altında olabileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Sorumlusu John Holmes, Padang kentinde önceki gün ve dün meydana gelen depremlerde ölenlerin sayısının 1100 olduğunu açıklamıştı. Çok sayıda yaralı olduğunu da söyleyen Holmes, depremde yıkılan binaların enkazları altında çok sayıda kişinin olabileceğinden endişe edildiğini de söylemişti.

AYNI GÜN İÇİNDE 6,8'LİK BİR DEPREM DAHA
ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, 7,9 büyüklüğündeki depremin ardından Endonezya'da son 24 saat içinde büyük bir sarsıntı daha olduğunu ve bu sarsıntının merkez üssünün, Bengkulu'nun 155 kilometre kuzeybatısında, deniz yüzeyinin 15 kilometre kadar altı olarak belirlendiğini açıkladı.

DÜNYANIN EN AKTİF FAY HATLARINDAN BİRİ
Batı Sumatra vilayetinin başkenti olan Padang, dünyanın en aktif fay hatlarından biri üzerinde bulunuyor.

Jeologlar öteden beri, 900 bin nüfusu bulunan Padang'ın günün birinde büyük bir depremle yıkılabileceğini söylüyor.

2004'TEKİ DEPREM İLE AYNI FAY HATTINDA
2004'te Endonezya'nın Aceh eyaleti açıklarında meydana gelen şiddetli deprem ve ardından meydana gelen tsunamide, çoğu Endonezya'da olmak üzere 232 bin kişi ölmüştü.

Endonezya Meteoroloji Kurumu, Padang'ın 50 kilometre açığındaki depremin, 2004'teki büyük tsunamiye yol açan aynı fay hattı üzerinde olduğunu bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...