‘En fazla 20 kişiyi öldürün’

Suriye istihbaratının bir aydır devam eden eylemleri bitirmek için hazırladığı rapor sızdı. Raporda, dış müdahaleyi engellemek için bir kerede en fazla 20 kişinin öldürülmesi ve gösteriye katılacak gençlerin askere alınmakla tehdit edilmesi gibi önlemler yer alıyor.

Beşşar Esad yönetiminin tüm girişimlerine rağmen Suriye’de bir aydır devam eden protestolar genişliyor. Dera kentinde başlayan protestolar Başkent Şam’a ve son olarak da ülkenin ikinci büyük şehri olan Halep’e de sıçradı. Bugüne dek yaklaşık 120 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan isyanı bastırmak için Suriye gizli servisinin hazırladığı bir plan ortaya çıktı.

Vatan gazetesinin haberine göre 6 sayfalık planda, isyancılara karşı düzenlenen baskınlarda kaç kişinin öldürülmesi gerektiğinden, Esad lehine konvoy oluşturacak araçlardaki ses sistemlerine kadar en ufak ayrıntılar bile yer alıyor

Amerikan msnbc haber sitesinde yayınlanan belgenin 23 Mart’ta Suriye İstihbarat Merkezi’nde düzenlenen bir güvenlik zirvesinin sonucu olarak hazırlandığını belirtildi. Msnbc, dokümanın ABD Dışişleri yetkilileri tarafından da incelendiğini ve ilk aşamada bunun ‘gerçek’ olduğuna yönelik izlenim edinildiğini yazdı. Beşar Esad rejimine karşı demokrasi talebiyle başlayan isyan hareketinin bastırılması amacıyla alınması gereken tedbirleri sıralayan belgede tüyler ürpertici ifadeler yer alıyor. İşte Beşar Esad’ın yardımcısı Muhammed Nazif Haybrik’in de onayıyla hazırlanan dokümandaki önlemler:

VİDEOLARA MÜDAHALE

EN FAZLA 20 KİŞİ ÖLDÜRÜLECEK

ESAD YANLILARINA SİREN DESTEĞİ

GENÇLER ASKERE ALINMAKLA KORKUTULACAK


POSTERLERİN SIRRI PLANLA ÇÖZÜLDÜ

Suriye’de özellikle Başkent Şam’da Esad lehine gösterilerin birdenbire patlak vermesi ve göstericilerin ellerinde taşıdıkları Esad posterlerinin çokluğu şaşkınlık yaratmıştı. Bunun Esad’ın istihbarat servisi Muhaberat tarafından hazırlanan organize bir eylem olduğu da böylece anlaşılmış oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...