En genç tutukluya 40 yıl hapis

Guantanamo kampındaki en genç tutuklu olan Ömer Kadir, Amerikan askeri mahkemesi tarafından 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kadir suçunu itiraf ettiği için cezası 16 yıla indirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.11.2010 - 14:49

En genç tutukluya 40 yıl hapis

ABD savaş suçları mahkemesi, bir Amerikan askerini öldürmek başta olmak üzere birçok suçtan Guantanamo cezaevinde bulunan Kanada vatandaşı Ömer Kadir'i 40 yıl hapse mahkum etti.

Kanadalı Kadir'in cezası, suçunu itiraf ederek ceza indiriminden yararlanmak için yaptığı anlaşma uyarınca, 16 yıla indirildi.

Cezaevinde 8 yıldır tutuklu bulunan Kadir'in 8 yıl daha hapis yatacağı kaydedildi.

Afganistan'da 2002 yılında 15 yaşındayken tutuklanan ve bugün 24 yaşında olan Kanadalı Kadir'in, 2. Savaşı'ndan bu yana ''çocuk suçlu'' olarak hakkında savaş suçları mahkemesinde soruşturma açılan ilk kişi olduğu belirtildi.

Anlaşma, Kadir'in Guantanamo'da bir yıl daha kaldıktan sonra Kanada'ya gönderilmesini öngörüyor, ancak hakim ''kararın sadece Kanada hükümetine ait olduğunu'' ifade etti. Kadir'in avukatları, daha önce, Washington ve Ottawa arasında yapılan diplomatik temasların, bunun böyle olacağına dair garanti verdiğini söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...