Endonezya'da 7,8 büyüklüğünde deprem (Tsunami alarmı kaldırıldı)

Endonezya'da 7,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yapılan son açıklamada tsunami alarmının kaldırıldığı belirtildi.

ntv.com.tr - NTV Haber - Anadolu Ajansı 02.03.2016 - 15:02

Endonezya'da 7,8 büyüklüğünde deprem (Tsunami alarmı kaldırıldı)

Endonezya, 'Pasifik Ateş Çemberi' olarak adlandırılan, sismik faaliyetlerin oldukça aktif bir biçimde yaşandığı bölgede yer alıyor.

Endonezya'nın güneybatısında 7,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

U.S. Geological Survey (Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu) depremin Sumatra Adası'nın batı kıyısında, yerin 24 km altında gerçekleştirdiğini duyurdu. 

TSUNAMİ ALARMI KALDIRILDI

Başkentten 808 kilometre uzaklıkta meydana gelen depremin hemen ardından bölgede tsunami alarmı verildi. Yapılan son açıklamada bu alarmın kaldırıldığı belirtildi.

Endonezya'nın arama kurtarma biriminden Heronimus Guru, deprem neticesinde hayatını kaybedenlerin olduğunu açıkladı. Ancak ölü sayısı ile ilgili henüz resmi bir bilgi verilmedi.  

Sumatra Adası'nın batı kıyısında (Hint Okyanusu) depremin derinliği 24 kilometre olarak bildirdi.
Sumatra Adası'nın batı kıyısında (Hint Okyanusu) depremin derinliği 24 kilometre olarak bildirdi.

Gelen ilk bilgilerde depremin 8,2 büyüklüğünde olduğu belirtilmiş, bu bilgi 8,1 olarak değiştirilmişti. Daha sonra 7,9 olarak olarak açıklanan depremin büyüklüğü, son olarak 7,8 olarak güncellendi. 

Gelen ilk bilgilerde depremin yerin 10 kilometre altında meydana geldiği bilgisine yer verilmişti. Bu bilgi ise 24 kilometre olarak güncellendi.

200 BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Endonezya'nın Sumatra adasının batı kıyısında 26 Aralık 2004 tarihinde meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki deprem, Hint Okyanusu'na kıyısı olan birçok bölgeyi etkisi altına almış, yüksekliği 30 metreye kadar çıkan tsunamilere neden olmuştu.  

Bölgede 10'dan fazla ülkede 230 binden fazla kişi ölmüştü. Tarihte en fazla ölüme yol açan doğal afetlerden biri olan 2004 depreminde en fazla zararı Endonezya, Sri Lanka, Hindistan ve Tayland görmüştü.

Sayfa Yükleniyor...