Güney Çin Denizi'nde Çin ve Endonezya arasında gerilim

Endonezya kara sularında yasadışı balıkçılık yaptığı gerekçesiyle Çin balıkçı ternesine el koyarak, 7 Çinli balıkçıyı gözaltına aldı. Endonezya Devlet Başkanı yardımcısı, "Bu bir savaş değil, egemenlik haklarımızı koruyoruz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.06.2016 - 14:38

Güney Çin Denizi'nde Çin ve Endonezya arasında gerilim

Endonezya Devlet Başkanı yardımcısı Yusuf Kalla sahil güvenlik güçlerinin, Güney Çin Denizi'nde yasadışı balıkçılık yaptığı gerekçesiyle Çin balıkçı teknesine el koyması ve teknedeki yedi kişinin gözaltına alınmasına ilişkin, "Bu bir savaş veya çatışma değil. Sadece egemenlik haklarımızı koruyoruz" dedi.

Endonezya Devlet Başkan yardımcısı Kalla Endonezya hükümeti olarak Çin'e, Natuna Adaları ve çevresindeki sularda egemenlik haklarına saygı duyulması konusunda mesaj vermek istediğini vurguladı.

"Bu bir savaş veya çatışma değil. Sadece egemenlik haklarımızı koruyoruz. Bu konudaki çabalarımızı da sürdüreceğiz." diyen Kalla bazı Çin bandıralı balıkçı teknelerinin Natuna sularında istedikleri gibi avlanabilme hakları olduğunu sandığını belirtti. Kalla, Endonezya'nın Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne uyduğunun altını çizdi.

Endonezya sahil güvenlik güçleri haftasonu Natuna sularında yasadışı avlandığı tespit edilen Çin bandıralı bir balıkçı teknesine el koymuş, içindeki yedi kişilik mürettebatı da gözaltına almıştı.

Bunun üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Endonezya donanmasının, Güney Çin Denizi'nde balıkçılık faaliyeti yürüten Çinli balıkçı teknelerini aşırı güç kullanarak taciz ettiği, Endonezya donanması tarafından açılan ateş sonucu bir Çinli mürettebatın yaralandığı iddia edilmişti.

Çin resmi makamlarının açıklamasında, Endonezya'ya bölgedeki istikrar ve barışı etkileyecek ve tansiyonu yükseltecek eylemlerden kaçınması çağrısı yapılmış ve Endonezya'nın bu tür eylemleriyle Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ve bölgede taraf ülkeler arasında varılan Güney Çin Denizi'nde Davranış Bildirgesi'ni ihlal ettiği vurgulanmıştı.

Endonezya hükümeti geçen mart ayında bölgede kaçak avlanan balıkçı teknesini yakalamaya çalışan Endonezya güvenlik güçlerine Çin sahil güvenlik ekiplerinin müdahale etmesine sert tepki göstermişti.

Yeraltı kaynakları açısından zengin Güney Çin Denizi'nde, başta Filipinler olmak üzere, Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu bölge ülkeleriyle egemenlik tartışmaları yaşanıyor. Çin, balıkçılık açısından da ayrı öneme sahip bölgede geçmişten bu yana balıkçılık faaliyeti yürüttüğünü savunarak egemenlik haklarını güçlendirmek istiyor.

Sayfa Yükleniyor...