Yetkililer, depremin neden olduğu toprak kaymasının ardından onlarca kişiyi enkazdan çıkarma çalışmalarının sürdüğünü, ancak depremin üzerinden 3 gün geçtiği için umutların azaldığını açıkladı. Depremin bilançosu ise artıyor. Ölü sayıs son olarak 63’e yükseldi.

İlişkili Haberler


Afet yönetim kurumu sözcüsü, Batı Cava'yı vuran depremde 87 bin evde hasar meydana geldiğini, 28 bin kişinin barınak ihtiyacı içinde olduğunu söyledi.

Yetkililer, bazı kırsal bölgelerle iletişimin kesik olduğuna, ölü ve yaralılar ile hasar gören bina sayısının artabileceğine dikkat çekiyorlar.

Bölgeden gelen haberlerde depremde pek çok yol da zarar gördüğü için yardım çalışmalarının güçlükle yürütüldüğünü belirtiyor. Deprem etkisiyle ülkenin güney sahilindeki haberleşme hatları da koptuğundan, hasarın boyutlarını belirlemek zor.

Çarşamba günü yerel saatle 1500 (TSİ 1000) sularında meydana gelen depremin merkez üssü denizaltında Tasikmalaya kentinin 115 kilometre güneybatısındaydı.Sarsıntı merkez üssüne 200 kilometre uzaklıktaki Endonezya'nın başkenti Cakarta'da da hissedildi ve binlerce kişinin işyerleri ve dükkanlardan korku içinde sokaklara dökülmesine sebep oldu.

Endonezya'da 2004 Aralık ayında meydana gelen deprem ve tetiklediği tsunami, bölgede 200 bin kişinin ölümüne yol açmıştı.