Endonezya'da 7.0 büyüklüğünde deprem

Endonezya'nın turistik Bali Adası'nın yaklaşık 40 kilometre doğusunda bulunan bölgede 7.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 82 kişi hayatını kaybetti.

NTV Haber 05.08.2018 - 16:40

Endonezya'da 7.0 büyüklüğünde deprem

Endonezya'nın Lombok Adası yakınlarında 7.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 

Yapılan açıklamada depremin yerin 15 kilometre altında meydana geldiği ifade edildi.  

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho'dan,ölü sayısının 82 olduğu açıklaması geldi.

Lombok Adası’ının kuzeyi, doğusu ve Mataram kentinin depremden en çok etkilenen yerler olduğunu ifade eden Nugroho, kurbanların çoğunun evlerin yıkılması sonucu enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği bilgisini paylaştı.

Nugroho, 100'den fazla kişinin yaralandığını ve 1000'den fazla evin de zarar gördüğünü belirterek, bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini söyledi.

Nugroho ayrıca bölgeye çok sayıda sağlık personeli sevk edilmesinin yanı sıra güvenli bölgeye tahliye edilen binlerce kişiye de battaniye, çadır ve gıda malzemesi gibi temel ihtiyaçların sağlanmaya çalışıldığını ifade etti.

Bu arada bölgedeki okullarda bugün eğitime ara verildiği bildirildi; depremin ardından verilen tsunami uyarısı da kaldırıldı.

Ülkede geçen hafta aynı bölgede oluşan 6,4 büyüklüğündeki depremde 16 kişi yaşamını yitirmişti.

AVUSTRALYA İÇİŞLERİ BAKANI DA ORADAYDI

Öte yandan Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, Sydney’de yayın yapan 2GB radyosuna yaptığı açıklamada, bölgesel terörle mücadele konferansı için Endonezya’nın Lombok Adası’nda bulunduğunu ve depreme bir otelin 12. katındaki restoranda yakalandığını söyledi.

Son bilgilere göre 82 kişinin hayatını kaybettiği 7 büyüklüğündeki deprem anını "şiddetli" ve "dramatik" ifadeleriyle tanımlayan Bakan Dutton, ‘‘Çıktığımız için oldukça şanlıyız, hepimiz yere yuvarlandık, binada kesinlikle çok fazla yapısal hasar vardı. Önemli olan tüm Avustralya delegasyonun güvende ve iyi olması." dedi.

Kaldıkları otelin bazı bölümlerinin yıkıldığını ve cephelerinde büyük çatlaklar oluştuğunu aktaran Dutton, dua ve düşüncelerinin depremden etkilenenlerle olduğunu dile getirdi.

Dutton, "Endonezya için korkunç bir gün." ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...