Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bugün sabah saatlerinde 2 ayrı otelde patlama meydana geldi, olayda en az 9 kişi öldü.

Polis yetkilileri, patlamanın ilkinin kent merkezindeki Ritz-Carlton Oteli'nin ön cephesinde, diğer patlamanın ise yakınındaki Marriott Oteli'nde beş dakika sonra meydana geldiğini belirterek, patlamalar sonucu 9 kişinin öldüğünü söylediler.

Endonezya Güvenlik Bakanı Widodo Adi Sucipto, patlamada 50 kadar kişinin yaralandığını açıkladı.

Bakan Sucipto, ölenler arasında bir Yeni Zelandalının bulunduğunu, yaralananlardan 13'ünün de yabancı olduğunu belirtti.

Endonezya'nın ulusal televizyon kanallarından Metro TV de görgü tanıklarına dayandırarak verdiği haberde, Ritz-Carlton Oteli'nin özellikle alt katlardaki camlarının, patlamanın etkisiyle paramparça olduğunu duyurdu.

Patlamada ölenlerin cesetlerinin hastaneye götürüldüğünü ifade eden polis yetkilileri, patlamalara bombaların neden olduğu, ancak olayın hala araştırıldığını bildirdiler. Saldırıının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

DEVLET BAŞKANI: SORUMLULAR YAKALANACAK
Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, saldırılardan sorumlu teröristlerin yakalanacağını belirtti.

Yudhoyono, ulusal televizyondan da yayımlanan açıklamasında, saldırıların terörist bir örgütün işi olduğunu, ancak bu örgütün ülkede son yıllarda saldırılar düzenleyen İslam Cemaati olduğunu söylemek için çok erken olduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı, saldırıları düzenleyen ve planlayanların tutuklanarak yasalar çerçevesinde yargılanacağını kaydetti.

MALEZYA'DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Bu arada Endonezya'nın komşusu Malezya'da saldırıların ardından güvenlik önlemleri artırılıyor.

Başmüfettiş Musa Hasan, ülkede endişe edecek bir güvenlik durumunun olmadığını, ancak önlem olarak oteller ve alışveriş merkezlerinde güvenliğin artırılması talimatını verdiğini söyledi.

MARRIOTT OTEL'E DÜZENLENEN İKİNCİ SALDIRI
Cakarta'daki Marriott oteli 6 yıl içinde ikinci kez bombalı saldırıların hedefi oldu. Bu otele 2003'de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıdan aşırı dinci militanlar sorumlu tutulmuştu.

2000-2004 ARASINDA TERÖRLE BOĞUŞMUŞTU
Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip Endonezya 2000-2004 yılları arasında terörle boğuşmuştu. Bu yıllarda düzenlenen bombalı saldırılardan genelde aşırı dinci militanlar sorumlu tutuluyor, ancak çeteler, etnik ve siyasi anlaşmazlıklar da bu saldırıların düzenlenmesinin olası nedenleri arasında gösteriliyor.Endonezya'da 2000'den bu yana yaşanan bombalı saldırılar şöyle:

1 Ağustos 2000: Başkent Cakarta'da Filipinler Büyükelçisi'nin evinin dışında meydana gelen patlamada 2 kişi öldü, aralarında büyükelçinin de bulunduğu onlarca kişi yaralandı.

13 Eylül 2000: Cakarta'daki borsada meydana gelen patlamada 15 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

24 Aralık 2000: Cakarta'da noel arifesinde kiliselerde ve ülkenin diğer yerlerinde meydana gelen bir dizi patlamada 17 kişi öldü, yaklaşık 100 kişi yaralandı. Bu saldırıların arkasında siyasi nedenler olduğu düşünüldüyse de sonradan İslami Cemaat örgütüyle bağlantılı olduğu belirtildi.

12 Ekim 2002: Turistik Bali adasında meydana gelen patlamalarda 88'i Avustralyalı ve geri kalanların çoğunluğu da yabancı 202 kişi hayatını kaybetti. El Kaide terör örgütü bağlantılı İslami Cemaat üyesi "Bali bombacıları"ndan üçü 2008 Kasım'da kurşuna dizildi.

5 Aralık 2002: Ülkenin doğusundaki Makassar şehrindeki McDonald's restoranında meydana gelen patlamada 3 kişi öldü.

5 Ağustos 2003: Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki JW Marriott otelinin dışında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda aralarında bir Hollandalının bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi yaralandı. Bu saldırıdan İslami Cemaat örgütü sorumlu tutuldu.

10 Ocak 2004: Sulawesi adasındaki Palopo bölgesinde karaoke yapılan bir kafeye düzenlenen bombalı saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.

9 Eylül 2004: Cakarta'daki Avustralya Büyükelçiliği yakınında düzenlenen bombalı saldırıda 10 Endonezyalı öldü, 100'den fazla kişi yaralandı. Saldırıdan İslami Cemaat örgütü sorumlu tutuldu.

13 Kasım 2004: Ülkenin doğusundaki Sulawesi adasında bir polis karakolu yakınında meydana gelen patlamada 5 kişi öldü, 4'ü yaralandı.

28 Mayıs 2005: Ülkenin doğusundaki bir Hristiyan şehrinde, kalabalık bir markette 2 bombanın yol açtığı patlamada 22 kişi öldü.

2 Ekim 2005: Bali adasında İslami Cemaat örgütüne bağlı intihar eylemcilerinin 3 bombayı infilak ettirmesi sonucu aralarında yabancı turistlerin bulunduğu 20 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

17 Temmuz 2009: Cakarta'daki JW Marriott ve Ritz-Carlton otellerinde düzenlenen saldırılarda en az 9 kişi öldü, 50'si yaralandı.