İlişkili Haberler

Geçtiğimiz salı günü İstanbul'da bombalı saldırı düzenleyerek 10 Alman turisti öldüren terör örgütü IŞİD bu kez dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Endonezya'yı hedef aldı.

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da sabah saatlerinde düzenlenen eş zamanlı saldırılarda art arda 6 patlama meydana geldi.

Saldırganlar, büyükelçilikler, oteller ve BM ofislerinin yakınlarında bulunan iş merkezini hedef aldı. Önce bir kafenin önündeki polis noktasına intihar saldırısı düzenlendi.

Üç intihar bombacısının üzerlerindeki patlayıcıları patlatmasının ardından da polisin bölgeye gelmesiyle çatışma başladı. Bu olaydan yaklaşık 2 saat sonra Türk ve Pakistan büyükelçiliklerinin bulunduğu bölgenin yakınlarında ikinci bir patlama meydana geldi.

5 SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ 

Endonezya polisi, 3 intihar bombacısının saldırıda kendilerini havaya uçurduğunu ve 2'sinin ise çatışmada öldüklerini açıkladı. Saldırganlar dışında 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 10 kişinin yaralandığı ifade edildi. Yaralananlar arasında yabancı uyruklular da bulunuyor.

Terör örgütü IŞİD'e yakın bir haber ajansı, Endonezya'daki saldırıyı IŞİD militanlarınını gerçekleştirdiğini duyurdu. Endonezyalı yetkililer ise, IŞİD'e bağlılığını ilan eden yerel bir örgütün saldırıyı gerçekleştirdiğini belirtiyor.

200 ENDONEZYALI IŞİD'E KATILDI 

Endonezya'da bir süredir 150-200 Endonezya vatandaşının geçtiğimiz yıllarda Suriye'ye gittiği, bunlardan bir bölümünün saldırı düzenlemek için ülkeye dönmüş olabileceği konuşuluyordu.

Endonezya tarihinin en büyük terör saldırılarından birini 2002 Ekim ayında yaşamıştı. Bali'deki bombalı saldırıda 202 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıda yaşamını yitirenlerin 88'i Avustralya vatandaşıydı.