İlişkili Haberler

Enerji kriziyle karşı karşıya kalan Venezuela'da Devlet Başkanı Nikolas Maduro yeni saat dilimine geçileceğini açıkladı.

Devlet Başkanı Maduro, "Enerji tasarrufu için bir öneri elime ulaştı. 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere zaman dilimini değiştirme kararı aldım" dedi.

2007'de Hugo Chavez'in emriyle dünya üzerinde hiçbir ülkede bulunmayan bir zaman dilimine geçip, saatleri yarım saat geri alan Venezuela'da bu kez nasıl bir değişiklik yapılacağı henüz netlik kazanmadı.

Ülkede enerji tasarruf için atılan tek adım bu değil. Kendi elektriğini üretecek donanıma sahip olmayan 15 alışveriş merkezine elektrik tüketimi kısıtlaması da getirildi.

Venezuela'daki enerji sıkıntısının arkasında ise kuraklık yatıyor. Başkent Caracas'ın elektrik ihtiyacının yüzde 75'ini karşılayan barajdaki doluluk seviyesi 243 metreye düştü. 240 metreye düşmesi durumunda baraj kapatılacak.

Venezuela'da uzun süredir kuraklık yaşanıyor. Kuraklık nedeniyle enerji sıkıntısı yaşanıyor. 
Venezuela'da uzun süredir kuraklık yaşanıyor. Kuraklık nedeniyle enerji sıkıntısı yaşanıyor. 

Venezuela geçtiğimiz haftalarda enerji tasarrufu sağlamak amacıyla resmi dairelerde haftalık izinleri 3 güne çıkarma kararı almıştı.

"SAÇ KURUTMA MAKİNASI KULLANMAYIN"

İstifa çağrılarıyla karşı karşıya olan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kadınlardan da saç kurutma makinası kullanmamalarını istemişti.