Yeni Zelanda Başbakanı John Key'in istifasının ardından Ulusal Parti içinde yapılan oylamada başbakanlığa 54 yaşındaki Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Bill English seçildi. 

Ülkede başbakanlığı 2008 yılından bu yana sürdüren Key'in geçen hafta başında ani istifasının üzerine iktidardaki Ulusal Parti içinde ülkenin yeni başbakanını belirlemek için oylamaya gidildi.

Polis Bakanı Judith Collins ve Sağlık Bakanı Jonathan Coleman'ın adaylıktan çekilmesi üzerine parti liderliği ve başbakanlığa tek aday olarak giren Bill English, milletvekillerinin oylarıyla Yeni Zelanda'nın 39. başbakanı oldu.

Bill English'in yardımcılığını ise daha önce Ulsal Parti Genel Başkan Yardımcılığı, İklim Değişikliği, Devlet Hizmetleri, Sosyal Konutlar Bakanlığı görevlerini yürüten Paula Bennett yapacak. İkilinin bugün Yeni Zelanda Genel Valisi Patsy Reddy’nin huzurunda yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

Yeni Zelanda'da 2008'den bu yana iktidarda bulunan Ulusal Partinin, 2001-2003 yıllarında liderliğini yapan Bill English, 1990'daki seçimlerde Wallace bölgesinden parlamentoya girdi. Evli ve 6 çocuk babası English, John Key hükümetinde 2008'den beri Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı görevini yürütüyordu.