Erdoğan: Ahmedinejad dostumuzdur

Başbakan Erdoğan, Guardian gazetesine verdiği demeçte, İran'ın nükleer silah sahibi olmaya çalıştığı yönündeki iddiaları "dedikodu" olarak tanımladı ve "İran dostumuzdur" dedi.

Haberler 26.10.2009 - 12:51

Guardian gazetesi İstanbul muhabiri Robert Tait'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı röportajı birinci sayfasından duyurdu. Guardian, Erdoğan'ın 'İran dostumuzdur' sözlerini tırnak içine alıp, 'Türkiye Başbakanı NATO'daki nükleer çatlağı gözler önüne serdi' başlığını attı.

Erdoğan'la röportaj gazetenin dışhaberler bölümünde de tam sayfa yer alıyor.

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yle ilgili soruya Erdoğan şöyle cevap veriyor: "Fransa ve Almanya'nınki gibi Türkiye'ye karşı önyargıları olan Avrupalı liderler var. Chirac zamanında Fransa'yla mükemmel ilişkilerimiz vardı. Ancak Sarkozy döneminde hal böyle değil. Bu adil olmayan bir tavır. Avrupa Birliği kendi kurallarını ihlal ediyor."

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad için, 'Hiç şüphesiz dostumuz. Şu ana dek dost olarak çok iyi ilişkiler yürüttük ve hiç bir sıkıntı yaşamadık. ' diyor.

Gazete, Erdoğan'ın bu tavrının, Türkiye'yi NATO'ya sıkı bir şekilde bağlı, Batı yanlısı bir demokrasi olarak gören bazı batılıları şaşırtabileceğini, ancak Erdoğan'ın Türkiye'yi İran gibi bir din devletine dönüştürmeye çalıştığından şüphelenen laik karşıtlarını pek de şaşırtmayacağını belirtiyor.

Erdoğan'ın laik çevrelerin bu suçlamasını reddettiğini yazan gazete, Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İran'daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Ahmedinejad'ı kutlayan ilk liderlerden biri olduğunu hatırlatıyor.

Kutlama yapıldığı sırada, Ahmedinejad'ın resmen olmasa da, büyük bir oy farkıyla seçimin galibi ilan edildiğini söyleyen Erdoğan, bu adımın 'uluslararası ilişkilerin bir gerekliliği' olduğunu söylüyor.

NÜKLEER KAYGILAR 'DEDİKODU'
Erdoğan, Batılı ülkelerin İran'ın nükleer silah sahibi olmaya çalıştığı yönündeki kaygılarını 'dedikodu' olarak tanımlıyor ve bu ülkenin nükleer tesislerine saldırmanın bir 'çılgınlık' olacağını vurguluyor.

Erdoğan ayrıca, İran'a nükleer programı konusunda baskı yapan ülkelerin hepsinin nükleer silahlara sahip olduğunu söyleyip, bunun çok da adil bir tutum olmadığını belirtiyor.

Guardian, Erdoğan'ın bu görüşlerinin Washington'ın dış politikasına yön verenler tarafından ilgiyle karşılanacağını söylüyor.

Gazete bu çevrelerin, AKP hükümetini uzun süredir diğer Müslüman ülkelerin de adapte edebileceği batı yanlısı 'ılımlı islam' modeli olarak gördüğünü hatırlatıyor.

ABD'NİN POLİTİKASINI İSRAİL DİKTE ETTİRMİYOR
Guardian, bu görüşlerin, Erdoğan'ın eleştirilerinin Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerine zarar vereceği uyarısı yapan İsrail tarafından da pek sıcak karşılanmayacağını kaydediyor.

Ancak Erdoğan röportajda buna karşı çıkarak 'Bence bu mümkün değil. Amerika'nın bölge politikasını İsrail dikte ettirmiyor.' diyor.

Sayfa Yükleniyor...