Erdoğan: Bu sorudan bıktık

AB temasları için Brüksel'de bulunan Erdoğan, Suriye kriziyle ilgili 'Esad giderse yerine kim gelecek' sorusundan bıktıklarını dile getirdi.

Haberler 21.01.2014 - 15:54

Erdoğan: Bu sorudan bıktık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki temasları çerçevesinde AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AB liderleri görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi.

Görüşme sonrası yaptığı açıklamada Suriye konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, olayların 911 kilometre sınırı olan Türkiye’yi ciddi olarak rahatsız ettiğini vurguladı.

Dün yayınlanan işkence fotoğraflarına vurgu yapan Başbakan "Hele hele dün düşen görüntüler soykırımın ne denli ağır olduğunu ortaya koymakta ve bizleri ciddi manada rahatsız etmiştir. Bu nedenle yarınki Cenevre 2 toplantısını çok önemsediğimi belirtmem gerekmektedir. Artık adımların atılması gerektiğini buradan tekrar ediyorum" diye konuştu.

Kararlı adımların atılmasını beklediğini söyleyen Erdoğan, "Esad giderse yerine kim gelecek sorsundan bıktık. Kim gelecek halk iradesi gelecek" dedi.

'BRÜKSEL'DEN HATIRLATMAK İSTİYORUM'
Başbakan Erdoğan, "İnsanlığın harekete geçmesi ve Suriye'deki bu gelişmeler karşısında atılması gereken adımları artık biran beklemeden atmasının gereğini ben de Brüksel'den tekrar hatırlatmak istiyorum" dedi.

"FASILLARIN AÇILMASI ORTAK ÇIKARIMIZADIR'
Avrupa ile ilişkileri gelişmesinde her zaman samimi olduklarını dile getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Fasılların açılması hem Türkiye'nin hem de AB'nin ortak çıkarınadır" dedi.

"Brüksel'e uzun bir aradan sonra yaptığım bu ziyaret son derece yararlı olmuştur" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak Avrupa Birliği ilişkilerimizi yürütmekte her zaman samimi olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimiz belirttik. Ne var ki bütün gayretlerimize rağmen AB ile 3.5 yıllık bir durgunluk meydana geldi. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında müzakereler yeniden başladı. Ardı ardına gerçekleşen bu gelişmeler ilişkilerin yeniden canlandığını gösteriyor" dedi.

'KUVVETLER AYRILIĞIYLA SORUNUMUZ YOK'
"Türkiye'de kuvvetler ayrılığı konusunda hiç kimsenin bir sorunu yoktur" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Demokratik parlamenter sistem içerisinde kuvvetler ayrılığı noktasında kimsenin bir şüphesi olmaz, olamaz. Ancak kuvvetlerin birbirine müdahalesi de söz konusu olamaz. Eğer kuvvetler birbirine müdahale etmeye kalkarsa orası demokratik bir ülke olmaktan çıkar" dedi. 

'YARGININ BAĞIMSIZLIĞI ÖNEMLİ'
AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy da, siyasi reformlar konusunda Avrupa Birliği'nin Türkiye için bir çıpa olmaya devam edeceğini söyledi.

"Başbakan Erdoğan'la görüşmemde hukukun üstünlüğü ve erklerin ayrılığının önemini vurguladım" diyen Van Rompuy, "Yargının bağımsızlığının önemli olduğunu vurguladım" dedi.

'YATIRIMIN YÜZDE 75'İ AVRUPA'DAN'
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da basın toplantısında şu görüşleri dile getirdi.

Barroso, "AB ile Türkiye'nin ortaklığı oldukça kritiktir. İlişkilerin önemini vurgulamak için sadece bir örnek vermek istiyorum. Türkiye'ye yapılan yatırımın yüzde 75'i Avrupa tarafından yapılmaktadır. Bu durum siyasi açıdan da çok yakın olmamız gerektiğini göstermektedir" şeklinde konuştu.

Türkiye'de endişe duyduğumuz olayları çok yakından izliyoruz" diyen AB Komisyonu Başkanı Barroso, "Bu konuları Başbakan Erdoğan'la paylaştım. Bu sohbet sonucunda çok memnun oldum. Genelde erklerin ayrığına saygı duyulduğunu söyledi. Bunlar zaten Kopenhag kriterlerinin ayrılmaz parçasıdır. Türkiye reformları sürdürmeye devam edecektir. Geri kabul anlaşması imzalandığı için Türkiye'ye teşekkür ettim. Türkiye'ye desteğimiz devam edecektir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...