Erdoğan Merkel'le telefonda sığınmacı krizini görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede mülteci krizi konuşuldu. Merkel, Almanya'ya yıl sonuna kadar gelecek mülteci sayısının 800 bini bulabileceğini belirtti.

NTV Haber 16.09.2015 - 15:58

Erdoğan Merkel'le telefonda sığınmacı krizini görüştü

Avrupa'da yaşanan sığınmacı kriziyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Görüşmede, Suriyeli sığınmacıların durumu ve İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya yaptığı saldırı gündeme geldi.

Telefon görüşmesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'ya yıl sonuna kadar gelecek mülteci sayısının 800 bini bulabileceğini belirtti.

ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Türkiye'nin din ve etnik köken ayrımı gözetmeksiniz 2 milyonu aşkın Suriyeliye ve Iraklıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB başta olmak üzere uluslararası toplumun yük paylaşımı konusunda ivedilikle adım atması gerektiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin sığınmacılara karşı tavrıyla AB değerlerini AB ülkelerinden daha fazla benimsemiş olduğunu gösterdiğine işaret etti.

ERDOĞAN: 50 BİN MÜLTECİ KURTARDIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkel'e bu yıl içinde şu ana kadar Türkiye'nin sahil güvenlik komutanlığı tarafından Akdeniz'de kurtarılan mülteci sayısının 50 bini aştığını, bu rakamın son 5 yılın toplamından fazla olduğunu da belirtti.

MERKEL EYALETLERE YARDIM EDECEK

Almanya Başbakanı Angela Merkel dün başkent Berlin'de eyalet başbakanları ile sığınmacı krizini görüşmek üzere bir araya geldi.

Görüşme sonrası federal hükümetin eyaletlere sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanması için destek vermesi kararlaştırıldı.

Buna göre, federal yönetim eyaletlere sığınmacıların ilk olarak konaklayacağı 40 bin kişilik barınak sağlayacak.

Sayfa Yükleniyor...