Erdoğan-Putin görüşmesi

Çin'deki G20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme, Cumhurbaşkanı ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapıldı. Türk tanklarının Çobanbey'e girmesinden birkaç saat sonra gerçekleşen görüşmede terörle mücadele ana başlık oldu. İkili ilişkiler ve enerji de konuşuldu.

Haberler 03.09.2016 - 18:19 | Son Güncelleme : 04.09.2016 - 06:54

Erdoğan-Putin görüşmesi

Geçtiğimiz ay St. Petersburg'da görüşmüşlerdi. Bu kez Çin'de bir araya geldiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son bir ay içerisinde 2. kez yüz yüze görüştü. Yaklaşık 2 saat süren görüşme, Hancou'da düzenlenen G20 zirvesinde yaşandı.

Kalabalık bir heyetle yapılan görüşme, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türk tanklarının Çobanbey'de operasyon başlatmasından birkaç saat sonra gerçekleşti.

Görüşme öncesi verilen mesajlara da terörle mücadele damgasını vurdu.

PUTİN'DEN HEYET ESPRİSİ

Görüşme öncesi  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bölgesel ve siyasi konuları ele alacağız. Enerjide atacağımız adımlar süreci güçlü kılacak" dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'de siyasi hayatın normalleşmesinden memnunuz. Türkiye terörle mücadele ediyor" açıklamasında bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BÖLGESEL VE SİYASİ KONULARI ELE ALACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesine ilişkin, "St. Petersburg'daki görüşmelerde ele aldığımız konuları burada tekrar değerlendirmek suretiyle çok çok önemli, geleceğe yönelik, gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek bölgesel birçok konuları ele alma fırsatımız olacak." dedi.

Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Çin'in Hangcou kentinde, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

Shangri La Otel'de gerçekleşen görüşme öncesi Erdoğan ve Putin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rusya'dan charter seferlerinin dün başladığını anımsatan Erdoğan, "Bugün de St. Petersburg'daki görüşmelerde ele aldığımız konuları burada tekrar değerlendirmek suretiyle, çok çok önemli, geleceğe yönelik, gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek bölgesel birçok konuları ele alma fırsatımız olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Enerji konularında yapılan görüşmeler olduğunu ve bunları değerlendirme fırsatı bulacaklarını belirten Erdoğan, "Bu anlamda da özellikle atacağımız adımlar inanıyorum ki süreci çok daha güçlü kılacaktır." diye konuştu.

PUTİN: TÜRKİYE'DE SİYASİ HAYATIN NORMALLEŞMESİNDEN MEMNUNUZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Türkiye'de iç siyasi hayatın normalleşmesini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'nin zor dönemden geçtiğini görüyoruz. Terörle mücadele etmektedir ve önemli tehditlerle karşı karşıya kalmaktadır, bunu biliyoruz. Zaten terörle mücadeleyle ilgili pozisyonlarımızı daha önce anlatmıştık birbirimize. Türkiye'deki durumun normalleşmesi konusunda önemli başarılar var ama normalleşme tamamen sağlandıktan sonra daha hızlı bir şekilde ileriye gidebileceğiz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...