Erdoğan'dan Suriye'ye 'kimyasal' yanıt

Suriye, Halep’te muhalif güçler tarafından bugün gerçekleştirilen ve 26 kişinin ölümüne neden olan kimyasal saldırı nedeniyle Türkiye ve Katar’ı suçladı. Bu iddiaya yanıt veren Başbakan Erdoğan, "Bu ancak Suriye'ye yakışır bir işlemdir" dedi.

Haberler 19.03.2013 - 13:28

Erdoğan'dan Suriye'ye 'kimyasal' yanıt

Suriye’de Beşşar Esad rejimiyle muhalif güçler arasında yaşanan çatışmalar aralıksız sürüyor. Suriye, bugün Halep’in kuzeyinde Suriyeli muhalifler tarafından ateşlendiği öne sürülen kimyasal başlıklı füzenin 26 kişinin ölümüne, 86 kişinin de yaralanmasına neden olduğunu belirtti.

'Kimyasal silah"lı saldırı konusunda Türkiye ve Katar'ı suçlayan Suriye yönetimine cevap Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.

Başbakan Erdoğan, ''Türkiye bugüne kadar hiçbir zaman kimyasal silah kullanmak gibi bir durumun içerisine asla girmemiştir ve bizim envanterimizde de kimyasal silah yoktur. Bu ancak Suriye'ye yakışır bir işlemdir. Suriye kimyasal silahlarla kendi halkını vurmuştur, vurmaya da devam etmektedir'' dedi.

BEYAZ SARAY: KANIT YOK
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da, Suriyeli muhaliflerin kimyasal silah kullandığına yönelik kanıt bulunmadığı belirtildi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, "Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki bilgileri çok dikkatli bir şekilde araştırıyoruz. Ancak muhaliflerin bu tür silahlar kullandığı yönünde elimizde kanıt yok" dedi.

SANA haber ajansı geçtiği haberde, "Teröristler kimyasal madde içeren bir roketi Halep’in Khan El-Assal bölgesine ateşledi. Saldırıda 26 kişi öldü. Ölenlerin birçoğu sivil” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE VE KATAR'A SUÇLAMA
Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zoabia saldırıdan Katar ve Türkiye’yi de sorumlu tuttu. El-Zoabi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, 'saldırının yaşanan gerilimi ciddi ölçüde artırabileceği' uyarısında bulundu.

Zoabi, Beşşar Esad rejiminin yıkılması için muhaliflere destek veren Türkiye ve Katar’ın, saldırı nedeniyle ‘yasal, ahlaki ve siyasi sorumluluk taşıdığını” ifade etti.

SANA’nın verdiği bilgi diğer kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı. Öte yandan, Suriyeli muhalifler Halep’te kimyasal silah kullandıkları iddialarını reddetti.

“KİMYASAL SİLAH KULLANMADIK”
Reuters’ın verdiği bilgiye göre, muhalif güçlere bağlı bir komutan, ‘Esad rejiminin kimyasal başlıklı Scud füzesi kullandığını’ iddia etti.

Muhalif komutan Kassim Saadettin, “Bu sabah erken saatlere Khan el-Assal’da Esad rejimi tarafından saldırı düzenlendiği bilgisini aldık. Kimyasal madde içeren bir Scud füzesi atıldığını düşünüyoruz. Daha sonra rejimin bu iddiaları bize yönelttiğini duyduk... Muhalifler bu saldırıyı düzenlemedi” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın kimyasal cephaneliğe sahip olduğu öne sürülse de, Esad rejimi bu iddialara kesin bir yanıt vermedi. Suriye yönetimi, ellerinde kimyasal silah bulunması halinde bu silahları kendi sınırları içinde değil, dış tehditlere karşı kullanacaklarını ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...