Erdoğan'ı ilk duyan Fransa oldu

Başbakan Erdoğan'ın AB'ye yönelik açıklamalarının yankısı sürerken Fransa'dan sürece ilişkin önemli bir açıklama geldi. Fransa, bugüne kadar bloke ettiği 5 müzakere başlığından birinde blokajı kaldıracağını açıkladı.

12.02.2013 - 16:39

Erdoğan'ı ilk duyan Fransa oldu

Fransa'nın başkenti Paris'te Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile mevkidaşı Laurent Fabius'un görüşmesi sonrası Türkiye'nin AB ile müzakere sürecinde önemli bir gelişme yaşandı.

AB-Türkiye müzakerelerinde görüşülen 35 başlıktan 5'i Fransa tarafından bloke ediliyordu. Paris, "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" başlıklı 22’nci fasılın açılmasına yeşil ışık açtı.

AB ile müzakere sürecinde 35 fasıldan biri olan "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" yerel yönetimlerle ilgili düzenlemeleri kapsıyor.

'FASILLAR NOKTASINDA ÇOK KARARLIYIZ'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konut'ta dün AB ülkeleri büyükelçilerine verdiği akşam yemeğinde Türkiye'nin AB ile müzakere süreciyle ilgili önemli mesajlar vermişti.

Başbakan Erdoğan, ''Türkiye Avrupa Birliği hedefinden hiç de uzaklaşmamıştır. Uzaklaşmasını isteyenler veya bekleyenler olabilir ama bizim, tam aksine fasıllar noktasında kararlı adım atmaya devam ettiğimiz çok açık ortadadır'' demişti.

PARİS'TE LİBYA ZİRVESİ
Fransa'nın ev sahipliğini yaptığı "Libya'daki Güvenlik ve Adalet Sistemi" toplantısı için Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'la bir araya geldi.

Görüşmede, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri, Sarkozy sonrası Fransa-Türkiye ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temasları çerçevesinde İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'la da bir araya geldi. Libya zirvesine, Türkiye'nin yanı sıra ABD, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve arap dünyasından temsilciler katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...