Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel mektubunu iletmek üzere Bakü'ye geldi.

Bakü'deki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya gelen Sinirlioğlu'nun, öğleden sonra Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le buluşması bekleniyor.

Sinirlioğlu'nun Ermenistan'ın ardından Azerbaycan'a yaptığı ziyaretini değerlendiren diplomatik kaynaklar, Bakü'deki temasları çerçevesinde Sinirlioğlu'nun Ermenistan'daki görüşmesine ilişkin bilgi aktaracağını kaydetti.

Ayrıca Washington'da yapılacak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı Nükleer Güvenlik Zirvesi öncesinde Azeri yetkililer nezdinde nabız yoklanacağı belirtildi.

Bu zirveye Azerbaycan'ın davet edilmediğini aktaran aynı kaynaklar, ABD'nin zirveye davet için kendisine göre bazı mekanik kriterleri olduğunu ve sadece nükleer programı olan ülkelerin Washington'a çağrıldığını bildirdi.

Ancak buna rağmen Ankara'nın Washington'daki zirveye Ermenistan'ın davet edilip, Azerbaycan'ın davet edilmemesinden dolayı rahatsız olduğunu dile getiren diplomatik kaynaklar, bu rahatsızlığın üst düzeyde ABD yönetimine iletildiğini söyledi.