Erdoğan'ın popülerliği reformu engelliyor mu?

"The Economist" dergisi, "Başbakan Erdoğan'ın artan popülerliği, reform şevkini körleştiriyor mu?" sorusunu ele alıyor.

06.03.2009 - 09:29

Erdoğan'ın popülerliği reformu engelliyor mu?

İngiliz "The Economist" dergisinde yayımlanan bir makalede, "Başbakan Erdoğan'ın artan popülerliği, reform şevkini körleştirecek mi?" sorusu ele alınıyor.

Dergi, Erdoğan'ın 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere üç hafta kala kampanyasını kendine güvenli şekilde başlattığını yazıyor.

Makalede, Erdoğan'ı eleştirenlerin, 2007'deki genel seçimlerde yeniden seçilmesinden bu yana başbakanın giderek daha otokrat davranmaya başladığını ve AKP'ye 2002'de ilk kez tek parti iktidarını kazandıran reform gündeminden uzaklaştığını söyledikleri yazıyor.

SADECE DİNDAR DEĞİL TÜM TÜRKLER İÇİN ANAYASA
Financial Times, "Genç, zeki ve iyi İngilizce konuşan Egemen Bağış'ın Avrupa Birliği baş müzakereciliğine atanması, Erdoğan'ın Avrupa Birliği ile görüşmelere yeniden dönmek için taze bir girişimde bulunabileceğine işaret ediyor." diyor ve ekliyor: "Ama gerçekten ciddiyse 1980 Anayasası'nın yeniden yazılması konusunu bir daha ele alması şart olacak."

Bir önceki değişim denemesinin, neredeyse Anayasa Mahkemesi'nin AKP'yi şeriat getirmeye çalıştığı gerekçesiyle kapatmasıyla sonuçlanacağına dikkat çeken dergide şu ifadeler yer alıyor: "Bunun da sebebi, Erdoğan'ın bu değişikliği parça parça yapmaya başlayarak öncelikle kamu alanlarında ve üniversitelerde başörtüsü yasağını gevşetmeye çalışmasıydı. Erdoğan, bu sefer sadece dindar değil, tüm Türklerin isteklerini karşılayan bir anayasa hazırlamak için muhalefetle beraber çalışırsa daha iyisini yapabilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...