Erkek çocukları, kız çocuklarından daha fazla harçlık alıyor (Bilimsel araştırma)

Yapılan bir araştırma kadın ile erkek arasındaki ücret eşitsizliğinin sadece işyerlerinde değil aynı zamanda evde de geçerli olduğunu ortaya koydu.

ntv.com.tr 24.05.2018 - 11:54

Erkek çocukları, kız çocuklarından daha fazla harçlık alıyor (Bilimsel araştırma)

ABD merkezli araştırma şirketi Santander tarafından Birleşik Krallık'ta yapılan 500 kişilik bir ankette, ebeveynlerin üçte birinin ev işleri yapmak için çocuklara ödeme yaptığını ortaya koydu.

Dahası, erkek çocuklar ev işlerine yardım etmek için genellikle 6,99 pound alırken, kız çocuklar ise sadece 4.67 pound alıyor.

Araştırmada çıkan bir başka sonuca göre ise okulda iyi bir davranış sergilediklerinde aileler erkek çocuklarına verdiği harçlığı neredeyse iki katına çıkararak, ortalama 8,88 pound veriyor.

Ancak anket, aynı zamanda, ailelerin % 18'i çocuklarını istediği bir işi yapmadığında harçlık vermeyerek cezalandırırken % 15'i çocukları okulda daha fazla vakit geçirsin diye daha fazla harçlık verdiğini ortaya koydu.

Öte yandan araştırma, paranın çocuklar için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu belirtirken ev işlerine yardım etmek ya da sınıfta uslu durmak gibi konularda o kadar da yeterli olmadığını belirledi. Aileler böyle durumlarda çikolata, cips gibi kozlarını kullanırken kimi zamanda çocuklarını 'överek' onları teşvik etmeyi tercih ediyor.

VIDEO: ÇOCUKLARI TEHLİKELİ OYUNLARDAN UZAK TUTMAK İÇİN NE YAPMALI?

Sayfa Yükleniyor...