Ermeni lobisi Obama'dan şikayetçi

1915 Ermeni soykırım iddialarının Temsilciler Meclisi'nde kadük hale gelmesinin ardından dün de karşı çıktıkları Matthew Bryza'nın Bakü Büyükelçiliğine atanması, Ermeni lobisinin tepkisini çekti.

Anadolu Ajansı 30.12.2010 - 23:22

Ermeni lobisi Obama'dan şikayetçi

ABD'deki Ermeni kuruluşu Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), ABD Başkanı Barack Obama'nın, ülkesinin Bakü Büyükelçiliğine aday gösterdiği Matthew Bryza'yı, Senato'da yeni yasama dönemi öncesinde verilen arada Bakü Büyükelçisi olarak atamasına tepki gösterdi.

ANCA İcra Direktörü Aram Hamparian, yaptığı yazılı açıklamada, "Obama'nın, Senato'da Demokrat Partili senatörler Barbara Boxer ve Robert Menendez'in başını çektiği muhalefete rağmen, Bryza'yı Bakü Büyükelçisi olarak atadığına" işaret etti.

Hamparian, "Amerikalı Ermeniler, Başkan Obama'nın Senato'yu atlatarak aldığı bu atama kararından büyük rahatsızlık duyuyor" ifadesini kullandı.

"Obama'nın, Senato'nun onayını almadan Bryza'yı Bakü'ye gönderme kararının, ABD'nin Kafkasya bölgesindeki çıkarları ve değerlerini ilerletme kabiliyetini zayıflatarak, Amerikan diplomasisine zarar vereceğini" ileri süren Hamparian, açıklamasında, "ABD yönetiminin geçen hafta ABD Temsilciler Meclisi'nde Ermeni tasarısının kadük hale gelmesine yardım etmesinin ardından, Obama yine, seçim kampanyası sırasında Ermeni konularıyla alakalı verdiği taahhütleri görmezden gelmeye devam ediyor" görüşüne yer verdi.

Türkiye'de de yakından tanınan bir isim olan Matthew Bryza, daha önce ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve Yukarı Karabağ sorununun çözümü amacıyla kurulan AGİT Minsk Grubunun Amerikalı eşbaşkanlığı gibi kilit görevler üstlenmişti.

ANCA, Azerbaycan hükümeti yetkilileriyle "normalin ötesinde" yakın bağları olmakla suçladığı Bryza'nın Bakü'ye atanmasına, 1915 olayları ve Yukarı Karabağ gibi bazı konulardaki tavırlarına da ciddi eleştiriler yönelterek şiddetle karşı çıkıyor ve Bryza aleyhine bir süredir yoğun kampanya yürütüyordu.

Amerikalı diplomat Bryza, Ermeni lobisine yakın bazı senatörlerin engellemeleri yüzünden Senato'dan onay alamaması nedeniyle Bakü'deki görevine başlayamıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...