Ermeni lobisinden yeni adım

Ermeni soykırım iddiaları tasarısının, Amerikan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda 4 Mart'ta görüşülmesi gündemde. Türkiye durumdan rahatsız.

Ermeni soykırım iddiaları tasarısının Amerikan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda 4 Mart'ta görüşülmek üzere gündeme alınması Ankara'da rahatsızlık yarattı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, rahatsızlığını haftasonunda Münih'te görüştüğü Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg'e iletti.

Davutoğlu, tasarının gündeme gelmesinin ne ABD, ne Ermenistan ne de Türkiye'nin çıkarına olduğunu belirtti. Davutoğlu, "Bu süreç hem ikili ilişkilerimizin yara almasına, hem de büyük emeklerle bir noktaya getirdiğimiz Türkiye-Ermenistan sürecinin tıkanmasına neden olabilir" dedi.

1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını isteyen tasarının, Dışişleri Komisyonu’nda 4 Mart'ta oylamaya sunulması planlanıyor.

Tasarı komisyonda onaylanırsa, genel kurula sunulması gündeme gelecek.

Daha önce hazırlanan benzer tasarılar Dışişleri Komisyonu’nda onaylanmış, ancak Amerikan yönetiminin baskısı sonucu rafa kaldırılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...