Ermeni oyları için Fransız solundan yeni hamle

Fransa'da gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi perspektifinde "Ermeni soykırımı"nı inkarın cezalandırılmasına yönelik yasal girişimler yeniden ısıtılıyor.

23.11.2011 - 11:59

Ermeni oyları için Fransız solundan yeni hamle

Senato'da çoğunluğu ele geçiren sol partilere mensup bazı parlamenterler, "Ermeni soykırımını inkarın cezalandırılması" konusunda bu yıl mayıs ayında Senato gündeminden düşen yasa teklifinin Nisan 2012'de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi oylanması için girişim başlattı.

SENATOYA YENİ YASA TEKLİFİ
Ana muhalefetteki Sosyalist Parti (PS) üyesi senatör Philippe Kaltenbach, bu amaçla Senato'ya yeni bir yasa teklifi sunduğunu duyurdu.

Kaltenbach konu hakkında yaptığı açıklamada, yasa teklifine gerekçe olarak, sol partilerin Senato'da çoğunluğu ele geçirmiş olmasını ve PS'nin Cumhurbaşkanlığı adayı François Hollande'ın yasa teklifinin seçim öncesi oylanmasından yana tutumunu gösterdi. Yasa teklifinin Senato Başkanlık Divanı tarafından ne zaman ele alınacağı henüz bilinmiyor.

Fransa, 2001 yılında çıkardığı tek cümlelik bir yasayla "Ermeni soykırımını" resmen tanıyor. Parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis 12 Ekim 2006 tarihinde tanımanın bir adım ötesine gitmiş ve "Ermeni soykırımını inkarın cezalandırılmasını" öngören bir yasa teklifini oy çoğunluğuyla kabul etmişti. Meclis'ten geçen yasa teklifi bu yıl 4 Mayıs'ta Senato tarafından "kabul edilemez" bulunup gündemden düşürülmüştü. Senato'nun konu hakkında hazırladığı raporda, "tarihin tarihçilere bırakılması gerektiğine" ve "Türkiye'yle ilişkilerin zarar görme tehlikesine" vurgu yapılmıştı.

SARKOZY SÖZÜNÜ TUTAMAMIŞTI
Nicolas Sarkozy 2007 yılında Cumhurbaşkanı seçilmeden önce ülkedeki Ermeni topluluğuna "soykırımı inkarın" cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifini Senato gündemine taşıyacağı sözü vermiş ancak bu sözünü tutmamıştı. Bu nedenle Ermeni diasporası oylarının gelecek yılki seçimlerde büyük ölçüde PS'ye yöneleceği öngörülüyor.

Fransa'da siyasi partiler "Ermeni soykırımı"nın cezalandırılması konusunda bölünmüş durumdalar. "Soykırım" tezleri, merkez sol ve merkez sağ partiler içinde büyük ölçüde Ermeni topluluğunun yoğun yaşadığı Lyon ve Marsilya gibi büyük kentler ile Paris yakınlarındaki bazı kentlerden seçilmiş vekiller tarafından omuzlanıyor.

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimi 22 Nisan-6 Mayıs 2012, milletvekilliği seçimleri ise 10-17 Haziran 2012 tarihlerinde yapılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...