"Ermeni soykırımı" yine seçim malzemesi

Türk-Fransız ilişkilerinde son aylarda gözlemlenen yeni diyalog dönemi, Fransa'nın 2012'deki yoğun seçim takvimi nedeniyle yeniden gerilecek gibi görünüyor. Fransız Ulusal Meclisi, "Ermeni soykırımı" iddialarını inkarın suç sayılıp cezalandırılması dosyasını yeniden açtı.

Haberler 08.12.2011 - 09:34

"Ermeni soykırımı" yine seçim malzemesi

"Ermeni soykırımı" iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını savunan bir yasa teklifi dün akşam Meclis Yasa Komisyonu'nda ezici oy çoğunluğuyla kabul edildi. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) milletvekili Valerie Boyer öncülüğünde hazırlanan yasa teklifi "Ermeni soykırımının varlığını inkar edenlerin" 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezasına mahkum edilmelerini öngörüyor.

TOPLANTI ÖNCESİ SARKİSYAN'A JEST
Ermenistan lideri Sarkisyan'ın Avrupa Halk Partileri toplantısına katılmak üzere Fransa'nın Marsilya kentine geldiği gün Yasa Komisyonu'ndan geçen teklifin bu ay sonundan önce Meclis genel kurulunda oylamaya sunulabileceği belirtiliyor.

Yasa teklifini bundan öncekilere oranla farklı kılan unsur Avrupa Birliği (AB) boyutu. Teklifin hazırlanmasında, soykırım suçlarının "inkar ve bayağılaştırılmasının suç sayılmasını" öngören 2008/913/JAI sayılı Avrupa Birliği (AB) çerçeve kararı temel alındı. Yasa teklifinin mimarları Fransa'nın 29 Ocak 2001 tarihinde oyladığı bir yasayla "Ermeni soykırımını" resmen tanımasını gerekçe gösterip söz konusu yasanın AB kararı çerçevesine alınmasını istiyor.

SOSYALİSTLER YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ
Fransız Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis benzer bir yasa teklifini 2006 yılında da kabul etmiş ancak teklif bu yıl Mayıs ayında Senato'dan geçemeyerek gündemden düşmüştü. Ancak Senato'da çoğunluğun bu yıl Eylül ayında sol partilerin eline geçmesinin ardından konu yeniden gündeme gelmiş ve ana muhalefetteki Sosyalist Parti üyesi senatör Philippe Kaltenbach 22 Kasım'da Senato Başkanlık Divanı'na benzer bir yasa teklifi sunmuştu.

Sosyalist Parti'nin Cumhurbaşkanlığı adayı François Hollande da geçtiğimiz aylarda ülkedeki Ermeni diasporasına "inkar" yasasını gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde gündeme getirme sözü vermişti. Yasa tekliflerinin yürürlüğe girmesi için hem Ulusal Meclis hem de Senato tarafından onaylanmaları gerekiyor.

HER SEÇİM ÖNCESİ AYNI GERGİNLİK
Fransa'da yasama organlarının "Ermeni soykırımı" dosyasını her seçim öncesinde gündeme getirmesi özellikle 1990'lı yılların sonlarından bu yana Paris-Ankara ilişkilerinde siyasal ve diplomatik gerginliğe neden oluyor.

Fransa'da 2012 yılının Nisan-Mayıs aylarında Cumhurbaşkanlığı, Haziran ayında ise milletvekilliği seçimleri yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...