ABD'nin 1915 yılı olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımasını isteyen tasarının, bugün son kez toplanması beklenen Mecliste gündeme gelebileceği belirtiliyor. Bu konunun, büyük olasılıkla ABD Kongresi, TSİ 5'te açılana kadar netleşmeyebileceği yorumları yapılıyor.

Tasarının geçme olasışığının ortaya çıkmasından itibaren Türk ve Ermeni kuruluşları lobi çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Kongre üyeleriyle yoğun temaslarda bulunan Türk kuruluşları, Amerikalılar ve Türkleri destek vermeye teşvik ediyor. Ortak yaptıkları açıklamada, ABD'deki Türk toplumunu harekete geçmeye çağıran Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkanı Günay Övünç ile Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı (FTAA) Kaya Boztepe, Türk dostu Amerikalılar ve Türk toplumunundan, Kongre üyelerini arayıp, tasarıya karşı tavır almaya çağırmalarını istedi.

Bunun için, ''https://writerep.house.gov/writerep/welcome.shtml'' adresini hazırlayan iki kuruluş, Kongre üyelerini arayacakların, mesajlarında belirtmeleri gerekenlere ilişkin ayrıntılı metin yayımladı.

ELÇİLİKTEN TELEFON DİPLOMASİSİSİ
Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da, Kongre üzerinde etkisi olan ABD'nin eski dışişleri ve savunma bakanları ile ulusal güvenlik danışmanlarıyla da telefon görüşmeleri yaptı.

Dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'ya, dün gönderdiği mektubunda, "tasarının güçlü Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vermesinden duyduğu endişeyi'' dile getirmişti.

ERMENİLER DE BOŞ DURMUYOR
Buna karşın, tasarının Temsilciler Meclisi gündemine gelmesi için tüm gücünü sarf eden ABD'deki Ermeni kuruluşları da e-posta listelerindekilere, adlarına hitaben e-postalar gönderiyor. İnsanlardan çevrelerindeki tüm arkadaş ve dostlarını da kendilerine yardıma davet etmelerini isteyen Ermeni kuruluşları, bu kez de Meclis'in çalışmaya başlamasına saatler kala listelerindeki herkesi telefonla aramaya başladı.

Otomatik mesajla kişilerden, tasarıya destek verip Kongre üyelerini aramalarını isteyen Ermeni kuruluşları, kabul edenleri de telefondaki tuşlama yöntemiyle Kongre üyelerinin telefonlarına yönlendiriyor.

OBAMA'NIN TAVRI
ABD Başkanı Barack Obama, geçen Nisan ayında 1915 olayları için geçen yıl olduğu gibi "büyük felaket" nitelemesini kullanmıştı. Obama, 24 Nisan başkanlık açıklamasında Türkçeye "büyük felaket" olarak çevrilen Ermenice "Meds Yeghern" sözüne yer verdi. Obama'nın olayları "soykırım" olarak nitelendirip nitelendirmeyeceği merak ediliyordu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Kongre'de Ermeniler tarafından düzenlenen 24 Nisan'a yönelik anma töreninde Washington'un 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıması gerektiğini söylemişti.

Siyasi gözlemciler, Obama'nın Türkiye-Ermenistan arasındaki yakınlaşmayı etkilemek istemediği için bu ifadeden kaçındığı yorumunda bulunmuştu. Obama'nın kamuoyunda 1915 olaylarını soykırım olarak tanımladığı biliniyor.

ABD'de muhalefette yer alan Cumhuriyetçi Parti, Kasım ayındaki ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü ele geçirdi. Bu durum Obama yönetiminin bundan böyle istediği yasaları geçirme kabiliyetini zora sokuyor. Demokrat Partili Meclis Başkanı Nancy Pelosi, görevini yılbaşında John Boehner'e devredecek.