Ermeniler açılıma karşı yürüdü

Türkiye ile Ermenistan arasındaki diplomatik süreç, Erivan'da da sert tartışmalara neden oluyor. Tepkiler, dün söylemden eyleme dönüştü.

NTV Haber 03.09.2009 - 10:46

Muhalefet partilerinden Taşnak-Sütyun, başkent Erivan’da bir protesto gösterisi organize etti. Göstericiler, "Türkiye'ye taviz yok", "Dağlık Karabağ konusunda taviz yok" yazılı pankartlar taşıdı..

"Amacımız endişemizi göstermek, belgelerde Türkiye'nin şartları var. Önce soykırımı inkar politikaları tarih komisyonu şeklinde formüle edilmiş ve tabii ki bu kabul edilemez" diyen bir gösterici, katılımcıların düşüncelerini özetliyordu.

Ortak komisyon kadar Karabağ'ı gündeme getiren muhalifler, "cumhurbaşkanı sarkisyan bu gidişle Karabağ'ı da satar" görüşünü dillendirdi.

Muhalefet, Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ı istifaya davet ederken, Sarkisyan durumu kontrol altında tutmaya çalışıyor. Sarkisyan, Karabağ sorununun çözümüne yönelik herhangi bir barış anlaşması, ancak Karabağ'daki Ermenilerin onayıyla mümkündür" diyerek güvence verdi.

Dışişleri Bakanı Nalbandyan ise bölgede değişim olduğu takdirde bunun Azerbaycan'a da olumlu yansıyacağını Türkiye ile sınırın açılması durumunda mümkün olan bütün projelere katılmaya çalışacaklarını belirtti.

‘ERMENİSTAN VE TÜRKİYE AYNI ŞEYİ İSTİYOR’
“Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin başlatılmasına yönelik önemli bir adım attık. Bir sonraki adım, protokolün imzalanması.” diyen Nalbantyan Ermeni tarafının isteklerini şöyle açıkladı:

“İki tarafın da çok çalışmasını gerektiren, sınırları açmak ve ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmak için karşılıklı isteğe dayanan, karışık bir süreç yürüyor. Ermenistan bunu istiyor, bence Türkiye de aynısını istiyor"

Ermenistan’da Türkiye protestosu

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...