Ermenilerden Beyaz Saray önünde gösteri

24 Nisan nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama'dan "soykırım" kelimesini kullanmasını isteyen bir grup Ermeni, Beyaz Saray önünde gösteri düzenledi. Gösteride Atatürk'e hakaret içeren pankart açtı.

Anadolu Ajansı 24.04.2010 - 09:28

Ermenilerden Beyaz Saray önünde gösteri

Ellerinde ABD Başkanı Barack Obama'yı 1915 yılı olaylarını "soykırım" olarak tanımasını isteyen ve Türkiye'yi "tarihi inkar" ile suçlayan pankartlarla 20-30 kişiden oluşan grup, Beyaz Saray önünde toplandı.

Ağızlarını, Özgürlük Heykeli'nin ağzına Türk bayrağının sarılı olduğu kampanyalarına atfen, kırmızı bantla kapatan ve bu resmin olduğu tişörtler giyen Ermeniler, açıklamalarında, "Türkiye'nin geçmişe dair benzer 'soykırım' politikalarını halen sürdürdüğü ve Kürt nüfusa karşı askeri güç kullandığını" ileri sürdü.

Ermeniler, "Türkiye'nin kültürel mirasa zarar vermeye devam ettiği" iddiasında da bulundu.

Bu arada, protesto gösterisinin yakınında, siyahi bir Amerikalının hoparlörle konuşmasının Ermenilerin seslerini bastırması üzerine, Amerikan Ermeni Ulusal Komitesinin (ANCA) icra direktörü Aram Hamparian, siyahi Amerikalıya susması için para verdi.

İzci çocuklarla tekerlekli sandalyedeki bir yaşlının da getirildiği gösteride Ermeniler, üzerinde "Atatürk=Hitler, soykırımın kurucu babaları" yazan, Ulu Önder Atatürk'e hakaret içerici pankart açtı.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE NÖBET
Öte yandan, Ermenilerin 24 Nisan eyleminde, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önündeki kaldırımı kullanmasını engellemek isteyen Türkler, pankartlarla binanın önündeki kaldırımda nöbet tutuyor.

ABD'de öğrenci olan Mehmet Tavan, geçen yıl da aynı yöntemi uyguladıklarını ve bu yüzden Ermenilerin karşı kaldırıma gitmek zorunda kaldığını söyledi.

Tavan, "Sabahtan bu yana buradayız, bayrak yarışı gibi sırayla nöbetteyiz. Sabaha kadar nöbetimiz devam edecek, sabah da burada gösterimiz başlayacak" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...