Ermeniler’in gözü de Wikileaks’te

Wikileaks’in açıkladığı belgeler arasında Türk-Ermeni protokolü ve Dağlık Karabağ konusundaki metinler Ermeni basınında haber ve yorumlara konu oluyor.

29.11.2010 - 13:41

Ermeniler’in gözü de Wikileaks’te

Wikileaks’in açıkladığı ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran ABD belgeleri Ermeni basınında da geniş yer buldu. Ermenistan ve ABD’de yayın yapan gazete ve haber siteleri sitede yer alan belgeleri yayınlıyor ve yorumluyor.


Basında yer alan belgelerden öne çıkanların başında 20 Ocak 2010 tarihili büyükelçi James Jeffrey’in Türk dış politikasına yönelik analizi oldu.

Jeffrey analizinde Türkiye’nin dış politikda aldığı insiyatiflerin sonunu getiremediğini savunuyor. Jeffrey bu analizine örnek olarak Türk-Ermeni protokolleri ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun uzun vadeli diplomatik söylevlerini veriyor.

Dönemin Rusya Büyükelçisi William Burns ile Türk Dışişeri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu arasında yapılan görüşme ile ilgili belgede Ermeni basınında yer buldu. Belgede Sinirlioğlu’nun Ermenistan protokolü ile Minsk Sürecinin eşzamanlı yürütülmesi konusunda ısrarcı davrandığı belirtiliyor.

‘GELECEK TEPKİLERİN ÖNÜ ALINMALI’
Bu belgeye göre Sinirlioğlu, Türk hükümetinin protokolleri uygulamaya yönelik çabalarının riske girmesinden önce AK Parti’den protokollere karşı gelebilecek ‘güçlü bir tepki’in üstesinden gelinmesi gerektiğini savunuyor. Kongre’den geçecek bir soykırım tasarısının, hükümetinin iç politika hesaplarını karıştıracağı konusunda uyarıda bulunan Türk Dışişeri Müsteşarı’na göre eğer Azerbaycan Başkanı Aliyev için kabul edilebilir bir durum yaratılırsa Türkiye de de protokolleri ilerletebilecek.

‘DEMOKLAES’İN KILICI’
Burns’ün Dağlık Karabağ sorununun bölge ülkeleri üzerinde Demokles’in Kılıcı gibi sallandığına dair yorumunun bulunduğu yazısı da Ermeni basınında yer aldı. Bu yazıda Aliyev ile görüşen Burns, Ermenistan protokollerinde yaşanacak ilerlemenin Sarkisyan’ın hareket alanını genişleteceğini belirtiyor. Metinde Dağlık karabağ sorununun en az altı hafta içinde sonuçlanması gerektiğini söyleyen Aliyev, Ermenistan protokollerinin onaylanmasının da 24 Nisan’dan sonraya erteleneceğini de öngörüyor.

‘MEDVEDEV LİDER DEĞİL’
Burns’n yazısında Aliyev’in Rusya’ya bakışı da yer alıyor. Aliyev’in Medvedev’i lider olarak görmediğinin ima ettiğni belirten Burns, Aliyev’in Putin ve Medvedev hakkındaki ‘bir tencerede iki kelle pişmez’ sözüne de gönderdiği yazıda yer veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...