Ermenistan açılımı, Azeriler ile arayı açtı

Türkiye'nin Ermenistan politikasına tepkili olan Azeriler, İstanbul’da yapılacak ‘Medeniyetler İttifakı’ zirvesine bakan düzeyinde dahi katılmayacak.

05.04.2009 - 11:23

Ermenistan açılımı, Azeriler ile arayı açtı

İstanbul’da yapılacak ‘Medeniyetler İttifakı’ zirvesine Azerbaycan bakan düzeyinde dahi katılmayacak.

Türkiye’nin Ermenistan politikasına tepkili olduğu söylenen İlham Aliyev’in yerine İstanbul’a Dini Örgütlerle Çalışma Komitesi Başkanı Hidayet Orucov başkanlığındaki beş kişilik delegasyonun gideceği resmen doğrulandı.

Kameralar karşısına geçen Orucov, çok kısa konuşarak, 6-7 Nisan zirvesinin Azerbaycan için önemli olduğunu söylemekle yetinirken, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye-Ermenistan sınırı ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elhan Poluhov, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması kousunun Dağlık Karabağ sorunundan ayırt edilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Poluhov, "ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza’ya da net tutumumuzu ilettik. Karabağ sorunu devam ettiği sürece sınır açılırsa, Azerbaycan çıkarları zarar görür" diye konuştu.

Bu arada, Azerbaycan medyasında Türkiye-Ermenistan diyaloğu tartışmaları hız kazandı.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ BOZMAMALIYIZ
‘Azadlıg’ gazetesine konuşan Cumhurbaşkanı eski danışmanlarından Vafa Guluzade, Azerbaycan yönetimine Türkiye ile ilişkileri bozmama çağrısında bulundu.

‘Tabii ki, sınır açılırsa Azerbaycan zarar görür: Fakat Türkiye ile gerginlik problemlerimizi daha da artırır. İki kat zarar görebiliriz’ diyen Guluzade, Barack Obama’nın Ermenistan sınırı konusundaki baskısına karşın Türkiye’nin de belirli argümanlar ortaya koyabileceğine savundu. Örneğin, Ankara yönetimi Azerbaycan’ın sert tavrını koz olarak kullanabilir.

Siyaset bilimci Zerduşt Alizade ise Türkiye’nin Ermenistan politikasını doğru bularak, ’18 yıldan beri Azerbaycan’dan Dağlık Karabağ konusundan somut adımlar bekleyen Ankara yönetiminın sabrı taştı. Türkiye sonunda bölgede daha aktif rol almak istediğini ortaya koymak için harekete geçti. Azerbaycan gerçek anlamda Karabağ’ı kazanmak istese hiçbir sınır konusu bunu engellemez’ dedi.

MUHALEFET: ALİYEV HAKLI
Bazı politikacılar ise İlham Aliyev’in sert tavrını doğru bularak, ‘Tek millet, iki devlet politikasının’ şu anki Türkiye yönetimince dikkate alınmadığını savundular. ‘Umut’ Partisi Balkanı İgbal Ağazade, ‘Ankara yönetimi Azerbaycan’a karşı samimi değil. Bu yüzden İlham Aliyev İstanbul zirversine katılmamaya mecbur kaldı. Yerinde ve doğru bir adımdır’ şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...