Ermenistan'da "güçlü başbakan" referandumu

Ermenistan'da düzenlenen referandumda halk, başbakan ve parlamentonun yetkilerinin artırılmasına onay verdi. Muhalefet, görev süresi 2018'de dolan Devlet Başkanı Sarkisyan'ı başbakan olmaya hazırlık yapmakla suçladı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 07.12.2015 - 12:26

Ermenistan'da "güçlü başbakan" referandumu

Ermenistan'da parlamento ve başbakanın yetkilerinin artırılmasını öngören yeni anayasa için düzenlenen referandumda halkın yüzde 63.35'i "evet" oyu kullandı. Devlet başkanının yetkilerinin kısıtlanmasına karşı çıkanların oranı ise yüzde 32.35'te kaldı.

Ermenistan'da kayıtlı 2 milyon 550 bin 323 seçmenden sadece yüzde 50.51'i sandık başına gitti. Bunun 2013'te yapılan devlet başkanlığı seçimine göre yüzde 9.5 düşük olduğuna dikkat çekildi.

REFERANDUM NE ANLAMA GELİYOR?

Ermenistan Adalet Bakanlığı'nın internet sitesinde 15 Temmuz'da duyurulan yeni anayasa paketi, ülkede yarı başkanlık sistemi olarak nitelenen yönetim biçimini, parlamento ve başbakanın yetkilerini artıracak şekilde
değiştirmeyi amaçlıyor.

Pakete göre, devlet başkanını, milletvekilleri ve yerel yönetim birimlerinin temsilcileri tarafından oluşturulacak bir kurul seçecek. Devlet başkanının görev süresinin 5 yıldan 7 yıla çıkarılmasını öngören paket,
göreve ikinci kez seçilme hakkını ise ortadan kaldırıyor.

Anayasa değişikliği 40 yaşını doldurmuş, 7 yıldır Ermenistan vatandaşı olan, ülkede ikamet eden ve seçme hakkına sahip herkesin devlet başkanı adayı olmasına imkan tanırken, seçildikten sonra devlet başkanının herhangi bir siyasi partiye üye olmasını yasaklıyor.

Mevcut durumda, iki dönemdir görev yapan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan aynı zamanda iktidardaki Cumhuriyetçi Parti'nin başkanlığını yürütüyor. Tek başına iktidarda olan Cumhuriyetçi Parti'nin 131 sandalyeli parlamentoda 70 temsilcisi bulunuyor.

Sarkisyan'ın talimatı doğrultusunda, başkanlığını yaptığı iktidar partisi tarafından kamuoyuna açıklanan paket, parlamentodaki sandalye sayısını 101'e düşürmeyi, görev sürelerini ise 4 yıldan 5 yıla çıkarmayı hedefliyor.

YARI BAŞKANLIK SİSTEMİ

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Ermenistan Cumhuriyeti'nde ilk anayasa 5 Temmuz 1995 tarihinde kabul edildi. Her yıl 5 Temmuz'un "Anayasa Günü" olarak kutlandığı Ermenistan'da 2005 yılında
anayasa değişikliği yapıldı ve ülke başkanlık sisteminden yarı başkanlık sistemine geçti.

Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın talimatıyla 2013'te kurulan Anayasa Reformları Uzmanlık Komisyonu'nun hazırladığı anayasa değişikliği teklifi, Ermenistan parlamentosunda 104 milletvekilinin oyuyla kabul edilmişti.

MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ

Ermenistan'da muhalif partiler, siyasal sistemde yapılacak bu değişikliğin sebebini, 2018'de görev süresi dolacak Sarkisyan'ın yeniden kendi iktidarının önünü açma çabası olarak yorumlamıştı.

Sarkisyan ise yeni dönemde ne devlet başkanlığına ne de başbakanlığa tekrar aday olmayı düşünmediğini belirterek muhalefetin iddialarını reddetmişti.

Sayfa Yükleniyor...