Ermenistan'da protokollere onay

Ermenistan Anayasa Mahkemesi, Erivan ile Ankara arasında ilişkilerin normalleşmesini öngören protokollerin anayasaya uygun olduğuna karar verdi.

12.01.2010 - 16:05

Ermenistan'da protokollere onay

Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki kurulması ve sınırın açılmasını öngören protokoller, Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nde görüşüldü. Mahkeme, iki ülke dışişleri bakanlarının Ekim ayında Zürih'te imzaladığı protokollerin anayasaya uygun olduğuna karar verdi.

Kapalı oturumun ardından alınan kararı açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Gagik Arutunyan, mahkemenin 10 Ekim 2009 tarihinde Zürih'te imzalanan protokolleri Ermenistan Anayasası'na uygun bulduğunu belirtti. Arutunyan, duyurulmasıyla birlikte geçerli olan bu kararın temyiz edilemeyeceğini vurguladı.

İmzalanan protokollerin her iki ülke meclisinde onaylandıktan sonra, cumhurbaşkanlarının imzasının ardından yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Sarkisyan yönetimi, protokolleri, ancak TBMM'de onaylandıktan sonra meclise getireceklerini söylüyor.

Ermenistan yasaları, uluslararası belgelerin anayasaya uygunluğunun denetlenmesi amacıyla cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesine gönderilmesini öngörüyor. Mahkeme, üyelerin belgeye ilişkin görüşlerini ve aldıkları kararı cumhurbaşkanına bildiriyor.

Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi'den gelen görüş doğrultusunda söz konusu belgeleri bu kez parlamentonun onayına sunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...