Ermenistan'da Sarkisyan halefini belirledi

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ülkesinin Londra Büyükelçisi Armen Sarkisyan'a (65), 2 Mart'ta parlamentoda yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisinden aday olmasını önerdi.

19.01.2018 - 16:02

Ermenistan'da Sarkisyan halefini belirledi

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan'ın Londra Büyükelçisi ArmenSarkisyan'ı kabul etti.

Açıklamaya göre Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarj Sarkisyan, Büyükelçi Sarkisyan'a cumhurbaşkanlığına aday olmasını önerdi.

Büyükelçi Sarkisyan ise önce tüm siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, Ermeni diyasporası ve iş dünyası temsilcileriyle görüştükten sonra karar vereceğini belirtti.

Ermenistan'da 2015'te yapılan anayasa referandumu ile parlamenter sisteme geçilmişti. Mart 2018'de Cumhurbaşkanının görev süresi dolduktan sonra parlamenter sistem yürürlülüğe girecek ve yeni hükümet parlamentodaki çoğunluk tarafından oluşturulacak.

Ayrıca anayasada yapılan değişikliğe göre önemli yetkileri başbakana geçen cumhurbaşkanı da halk tarafından değil, 101 sandalyeli parlamento tarafından seçilecek.

Ülkede, 2 Nisan 2017'de yapılan parlamento seçimlerini oyların yüzde 49,21'ini Cumhurbaşkanı Sarkisyan liderliğindeki Ermenistan Cumhuriyet Partisi kazanmıştı. Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın görev süresi bittikten sonra başbakan olabileceği belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...