KKTC'de 18 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle ara verilen, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelere bugün yeniden başlandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, müzakereler kapsamında ilk görüşme için Lefkoşa ara bölgede, BM'nin müzakereler için tahsis ettiği binada bir araya geldi.

Böylece Cumhurbaşkanı Eroğlu, siyasi kariyerinde ilk kez Rum tarafı ile müzakere masasına oturmuş oldu.

DÜN TANIŞTILAR
Liderler dün akşam, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışması Alexander Downer'in davetiyle Lefkoşa ara bölgedeki bir restoranda ilk kez bir araya gelerek, tanışma fırsatı bulmuştu.

İki lider yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapmadı.

Görüşmelere ev sahipliği yapan, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ise, liderlerin mülkiyet konusunu ele aldığını ve bu başlık üzerindeki görüşmelere devam edeceğini söyledi.

Mülkiyet konusunda daha önce taraflar arasında varılan uzlaşıyı liderlerin yeniden teyit ettiği kaydeden Downer, Eroğlu ve Hristofyas'ın gelecek hafta Perşembe günü yeniden bir araya geleceğini, liderlerin temsilcilerinin ise pazartesi günü buluşacağını belirtti. 

İYİ NİYETLERİMİZİ MASAYA KOYDUK
Hristofyas, Rum Kesimi'nde yaptığı açıklamada, ilk görüşmeyi ''genel olarak iyi'' şeklinde nitelendirdi.

Eroğlu ise KKTC'de yaptığı açıklamada, tarafların iyi niyetlerini masaya koyduğunu belirterek, ''Temennim, iyi niyetle başlayan bu müzakerelerin iyi niyetle devam ettirilmesi ve yıl sonuna kadar da bütün başlıkların açılarak, her iki halkın kabul edebileceği bir anlaşmaya varabilmek'' dedi.

TALAT İLE 71 KEZ GÖRÜŞTÜLER
KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Hristofyas arasında 11 Eylül 2008'de başlayan 30 Mart 2010'a kadar devam eden 71 görüşmede, Mülkiyet başlığına ilişkin 18 görüşme yapılmıştı.

Rum tarafı bu konuda, "taşınmaz mal konusunda ilk söz hakkının 'yasal' sahibe ait olması" ilkesini savunuyor. Kıbrıs Türk tarafı, mülkiyet sorununun çözümü için, belli kriterlere uygun olarak takas, tazminat ve iade öngörüyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun oluşturduğu müzakere heyetinde Özel Temsilci Kudret Özersay, Dışişleri Bakanlığı'ndan Kemal Gökeri, Gülfem Veziroğlu Sevgili, Seniha Birand ile hukukçu Oğuzhan Hasipoğlu yer alıyor. Heyete, görüşmelerdeki konulara bağlı olarak Hasan Güngör ve Serden Hoca da katılacak.

Talat ve Hristofyas bugüne kadar yönetim ve güç paylaşımı, mülkiyet, AB, ekonomik konular, toprak ile güvenlik ve garantiler ana başlıkları ele alındı.