Eroğlu: Karar Ankara’nın

Ankara’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Lefkoşa büyükelçiliğinde görev değişikliği yapması üzerine başlayan tartışmalara Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu nokta koydu.

14.02.2011 - 13:23

Eroğlu: Karar Ankara’nın

Türkiye hükümeti, sürpriz bir kararla Lefkoşa büyükelçisi Kaya Türkmen’i merkeze alarak yerine KKTC’deki ekonomik reformları yürüten müsteşar Halil İbrahim Akça’yı elçi olarak tayin etmişti.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa büyükelçisinin değiştirilmesinin Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin aldığı bir karar olduğunu belirterek bu konuda yorum yapmayacağını açıkladı. Büyükelçi değişikliği konusunda değişik çevrelerden değişik reaksiyonlar geldiğini belirten Eroğlu “bu konuda yorum yapmak istemiyorum” dedi.

KKTC’de 28 Ocak’ta yapılan bir mitingte açılan Türkiye karşıtı pankartlar, Ankara’yla Lefkoşa arasında sert tartışmalara neden olmuştu. Ankara’daki yetkililer KKTC yönetimini tedbir almamak ve pankartlara yeterli tepki göstermemekle suçlamıştı. KKTC’deki yöneticilerse Ankara’nın üslubunu eleştirmişti.

MUHALEFET TEPKİLİ
KKTC’de mitingler ve grevlerle protesto edilen ekonomik önlemlerin mimarı Akça’nın büyükelçi olarak görevlendirilmesi, muhalefetin sert tepkisine neden olmuştu. Muhalefet partilerinin yanı sıra bazı sendikalar ve sivil toplum örgütleri Eroğlu’na Akça’nın sunacağı güven mektubunu reddetmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

Eroğlu, Türkiye’nin büyükelçi ataması kararı hakkında yorum yapmayacağını söyleyerek tartışmalara son noktayı koydu. Eroğlu bu tavrıyla Ankara’nın aldığı karara saygılı olduğunu da ifade etmiş oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...