Eroğlu: Rumlar bir şey yapamaz

Rum Kesimi'nden, Türkiye'nin karşı çıktığı Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili, 'ordu hazırlık olmalı' açıklaması gelmişti.

12.09.2011 - 20:16

Eroğlu: Rumlar bir şey yapamaz

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında Lefkoşa ara bölgede biraraya geldi.

Görüşmeye dair açıklamalarda bulunan Eroğlu'na, Hristofyas'ın, Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramaları kapsamında bugün yaptığı, ''Rum Milli Muhafız Ordusu teyakkuzda olması gerekir" sözleri soruldu.

Eroğlu da, "Ordularını teyakkuz duruma geçirmekle bir şey olmaz, bir şey yapamazlar. Mühim olan, müzakerelerin bu denli yoğunlaştırıldığı dönemde provoke edecek gelişmelerden kaçınılmasıdır" dedi.

Eroğlu ve Hristofyas, yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında 14 ve 16 Eylül'de bir kez biraraya gelecekler.

Eroğlu, bugün yapılan görüşme sonrası konuştu. ''Vatandaşlık-yabancıların ikameti-göçmenler ve sığınmacılar'' konusunu görüştüklerini ifade eden Eroğlu'na, Hristofyas'în bugünkü açıklamaları soruldu.

Kıbrıs Rum yönetiminin, orduyu teyakkuza geçirerek bir şey yapamayacağını belirten Eroğlu, Rum tarafına, müzakerelerin devam ettiği bir ortamda, bölgede gerginliği artıracak petrol ve gaz arama çalışmalarını erteleme çağrısını yineledi.

"BİR ŞEY YAPAMAZLAR"
Eroğlu, ''Bu davranış, özellikle müzakerelerin devam ettiği bir zamanda hoş değildir. Mühim olan burada, aklıselimin galip gelmesi ve hem görüşmelerin selameti bakımından hem de Akdeniz'de suların fazla ısınmasını engelleme bakımından ortaya koyduğumuz öneri kabul görür diye düşünüyorum.

Yoksa, ordularını teyakkuz duruma geçirmekle bir şey olmaz, bir şey yapamazlar. Mühim olan, müzakerelerin bu denli yoğunlaştırıldığı ve özellikle bizim, sonuç alma, Genel Sekreter'in sonuç alma düşüncesinde olduğu bir zamanda bu gibi tarafları provoke edecek gelişmelerden kaçınılmasıdır. Bizim temennimiz budur'' dedi.

ÖZEL TEMSİLCİ ANKARA YOLUNDA
Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın bu konuda günübirlik Ankara ziyareti yaparak Dışişleri yetkilileri ile görüştüğü hatırlatan Eroğlu, 15 Eylül Perşembe günü Özersay başkanlığında bir heyetin Ankara'ya giderek, petrol ve gaz araştırmasını erteleme önerilerine Rumların olumsuz yanıt vermesi durumunda ne gibi adımlar atılacağını görüşeceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...