Eroğlu'ndan BM'ye çağrı

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM'ye 'Müzakerelerin niçin, nerede tıkandığını açık yüreklilikle ve dürüstçe açıklayınız' çağrısında bulundu.

20.07.2012 - 14:49

Eroğlu'ndan BM'ye çağrı

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 38. yılı kutlamalarında, Birleşmiş Milletler'e "Müzakerelerin niçin, nerede tıkandığını açık yüreklilikle ve dürüstçe açıklayınız" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a, "Bize, baş başa görüşmelerde söylediklerinizi cesaretle dünyaya da söyleyiniz" diye seslenen Eroğlu, "Birleşmiş Milletler'in dürüstçe gerçekleri ortaya koyması, Kıbrıs'ta kalıcı barışın tesisine hizmet edecektir" ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği'ne de seslenen Eroğlu, "Verdiğiniz sözleri niçin tutmuyorsunuz? Kıbrıs Türklerine verilen vaatlere ne olmuştur? Kıbrıs Türkleri mağdurdur; niçin mağdur cezalandırılmaktadır" dedi.

Kıbrıs Rum yönetiminin, AB dönem 'başkanı' olduğuna işaret eden Eroğlu, bu durumun müzakerelere vereceği tahribatı en az düzeyde tutmak için azami gayret gösterdiklerini, ancak bu durumun, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir barışın tesisini daha da zorlaştırdığını vurguladı.

20 Temmuz 1974'ün, Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesinin dönüm noktası olduğunu da vurgulayan Eroğlu, Mehmetçik ve Mücahit'in omuz omuza Kıbrıs Türkünü mutlak bir yok oluştan Mutlu Barış Harekatı ile kurtardığını kaydetti.

İLK TÖREN ATATÜRK ANITI ÖNÜNDE YAPILDI
Kıbrıs Türkleri, 20 Temmuz 1974'de icra edilen Kıbrıs Barış Harekatı'nı 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutluyor.

Harekatın 38. yılında Lefkoşa'daki ilk tören Atatürk Anıtı önünde yapıldı.

Törene, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun yanı sıra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bazı bakanlar, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral Adem Huduti, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Talu, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Avni Angun ile siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri katıldı.

Törenlere, Türkiye'den, Cumhurbaşkanlığı'nı temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, TBMM'yi temsilen Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mustafa Hamarat, hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cumhuriyet Halk Partisi'ni temsilen İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni temsilen Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Demokratik Sol Parti'yi temsilen Genel Sekreteri Hasan Erçelebi katıldı.

Atatürk Anıtı'ndaki törenin ardından, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'ndaki geçit törenine geçildi. Buradaki tören, İstiklal Marşı'nın okunması ve bayrakların göndere çekilmesiyle başladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, tören birliklerini denetleyerek, halkın bayramının kutladı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajını, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na takdim etti.

Daha sonra, Barış Harekatı'nın ilk başladığı yer olan Girne'deki Yavuz Çıkarma Plajı’ndan getirilen bayraklar Cumhurbaşkanı Eroğlu'na sunuldu.

Tören, konuşmaların ardından halk dansları, kılıç kalkan gösterisi ve resmi geçitle sona erdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...