Suriye’de yaklaşık 10 aydır devam eden rejim karşıtı protesto gösterilerinde tutuklanan muhaliflerden, kanlı çatışmalara karışmayan 552'sinin serbest bırakıldığı bildirildi. Kanlı çatışmaların devam ettiği ülkede geçen hafta da tutuklanan 755 kişi serbest bırakılmıştı.

‘ABD ARAP BİRLİĞİ GÖZLEMCİLERİNİ ETKİLİYOR’
Bu arada Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdessi, ''ABD'nin açıklamalarının, Arap Birliği misyonuyla ilgili açık bir müdahale olduğunu ve krize uluslararası nitelik kazandırmak için haksız bir girişim olduğunu'' iddia etti.

Makdessi, ''Suriye'nin, Arap Birliği ile Suriye arasında imzalanan protokoldeki taahhütleri konusunda ABD'ye hesap vermeyeceğini'' söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Arap Birliği gözlemci misyonuyla ilgili ciddi kaygılar duyduklarını ve Şam'ın, Arap Birliği ile olan anlaşmanın şartlarını yerine getirmediğini açıklamıştı.

'SURİYE VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMADI'
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, ''Suriye rejimi, 9 hafta kadar önce Arap Birliği'nin tekliflerini kabul ederken vermiş olduğu taahhütleri yerine getirmedi. Örneğin, şiddet durmadı, bilakis tam tersi oldu. Bağımsız gözlemcilerden edindiğimiz raporlara göre, Suriye'de 31 Aralık'tan bu yana yeni 49 ölüm vakası meydana geldi'' diye konuşmuştu.