Esad da batıya meydan okudu

Ülkesinde patlak veren protesto gösterilerine karşı uyguladığı şiddet nedeniyle uluslararası kamuyonun hedefinde olan Suriye Devlet Başkanı, açıklamalarda bulundu.

21.08.2011 - 23:07

Esad da batıya meydan okudu

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, ülkesinde yönetim karşıtı gösterilerin başlamasından bu yana ilk defa devlet televizyonunda röportajı yayınlandı.

Batının bırak çağrılarını reddeden Esad, ülkesine yönelik askeri bir harekatın tahmin edilen daha büyük sonuçları olacağını söyledi.

Olayların son haftalarda daha fazla militan bir havaya büründüğünü kaydeden Esad, buna rağmen kontrol altında tutulabileceğinden emin olduğunu kaydetti.

Suriye'ye yönelik askeri bir harekatın, bunu düzenleyen ülkeler için tahminlerinden daha ağır sonuçları olacağını belirten Esad, batının ‘bırak’ yönündeki çağrılarını da reddetti.

‘Geçiş sürecindeyiz’ diyen Suriye Devlet Başkanı, Şubat'ta parlamento seçiminin yapılacağını kaydetti.

Sunucunun "Türkiye batının oyuncağı mı oldu?" sorusuna, Esad, “Tavsiye dinleriz ama son kararı biz veririz” yanıtını verdi.

'ASIL OBAMA BIRAKSIN'
ABD, Avrupa Birliği ve bazı Avrupa ülkeleri Esad'a görevi bırakma çağrısında bulunmuştu.

Esad bu çağrılara, asıl ABD Başkanı Barack Obama ve diğer batılı liderlerin 'Afganistan, Irak ve Libya'da döktükleri kan ve kendi ülkelerindeki ekonomik ve sosyal iflas nedeniyle görevi bırakmaları gerektiğini' söyleyerek yanıt verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...