'Esad güçleri camiyi vurdu' iddiası

Suriye'de güvenlik güçleriyle, muhalifler arasındaki savaş Halep'te yoğunlaşırken Hama'dan da bir saldırı haberi geldi. Güvenlik güçlerinin Şeria köyünde teravih namazı kılanlar üzerinde açtığı ateşte 30 kişinin öldüğü iddia edildi.

24.07.2012 - 16:38

'Esad güçleri camiyi vurdu' iddiası

Suriye'de Esad yönetimine bağlı ordu ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmaların Halep kentinde yoğunlaştığı bildirildi.


Muhalifler, ülkenin ikinci büyük kenti Halep'te de isyancıların, şehir merkezine büyük bir saldırı başlatırken, bir cezaevinde çıkan isyanda 15 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

İLK KEZ SAVAŞ UÇAĞI KULLANILDI
Şam'daki kontrolü büyük oranda kaybeden Esad rejimi, Halep'te kontrolü kaybetmemek için iç savaşta ilk kez savaş uçağı kullandı. Suriye ordusuna ait savaş uçakları Halep'in doğusunu bombaladı:

TERAVİH NAMAZI KILANLARA ATEŞ
Hama'da gerçekleştirilen saldırıda ise bilanço daha ağır oldu. Güvenlik güçlerinin Şeria köyüne düzenlediği saldırıda teravih namazı kılanların üzerine ateş açıldığı iddia edildi. İddiaya göre saldırıda 30 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

TWITTER TAARRUZU
Öte yandan cephede ağır yenilgi alan Esad rejiminin medyadaki inandırıcılığını da kaybetmeye başladığı iddia ediliyor. Suriye devlet haber ajansı SANA, internet sayfasında başkent Şam'da hayatın normal akışında olduğunu göstermek için düzenli foto galerileri yayınlıyor. Şimdiye kadar sosyal paylaşım sitesi Twitter'ı çok fazla kullanmayan SANA, son 24 saatte daha sık "mesaj" atmaya başladı. Ancak SANA'nın geçtiği mesajlarda, Esad yönetiminin paniğe kapıldığı görülüyor. SANA son dönemde, "Bugün Şam'da hava sıcaklığı 35 derece" ya da "Carlton Otel'de DJ Beatmate ve Majd El Ali'yle havuz partisi" gibi mesajlar atıyor.

Devlet televizyonu ise çatışmalarda öldürülen Mısır ve Ürdün uyruklu isyancıların cesetlerini yayınlayarak, "Şam'daki güvenlik görevlileri, kenar mahallelerdeki teröristleri avladı" yorumları yapıyor.

SUUDİLERDEN 33 MİLYON DOLAR
Suudi Arabistan'ın da Suriye halkı için başlattığı yardım kampanyasının ilk gününde 33 milyon dolar toplandı. Kampanyanın açılışını 20 milyon riyal (5.3 milyon dolar) ile Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz yaptı.

Suudi Arabistan'ın bütün bölgelerine yayılan yardım kampanyası çerçevesinde, Başbakan Yardımcısı Prens Selman Bin Abdulaziz de 10 milyon riyal (2.6 milyon dolar) bağışta bulundu.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA, Suriye halkı için yürütülen yardım kampanyası çerçevesinde, ilk gün 12.771 milyar riyal (33 milyon dolar) tutarında nakdi yardımın yanı sıra, gıda, ilaç, giyim, çadır ve battaniye gibi ayni yardımların da toplandığını duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...