SON DAKİKA: "Esad güçleri Münbiç'e girdi" iddiasına yalanlama

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG, Türkiye'nin olası Münbiç operasyonuna karşı Suriye hükümetinden destek istedi. Suriye ordusu, "Münbiç'e girdik bayrağımızı diktik" açıklamasını yaptı. Pentagon ise Esad rejiminin Münbiç'e girdiği haberlerini yalanladı.

ntv.com.tr - Reuters 28.12.2018 - 13:18 | Son Güncelleme : 28.12.2018 - 18:59

SON DAKİKA: "Esad güçleri Münbiç'e girdi" iddiasına yalanlama

Son dakika haberi!

Uluslararası haber ajansı Reuters, YPG'nin Esad rejimine Münbiç  çağrısı yaptığını iddia etti. Çağrının ardından Suriye ordusundan açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Birliklerimiz Münbiç'e girerek Suriye Cumhuriyeti'nin bayrağını çekti" ifadeleri kullanıldı. Suriye ordusu, "Münbiç'teki tüm Suriye vatandaşları ve diğerleri için güvenlik garantisi" verdi.

Ordu yaptığı açıklamada "bütün işgalcileri yenmekte kararlı olduğunu" vurgularken Suriyelilere "ulusal egemenlik için ortaya konulan çabalara katılma" çağrısı yaptı. 

YPG'NİN ESAD ÇAĞRISI

PENTAGON'DAN YALANLAMA

İddiaya ilişkin ABD'den bir açıklama geldi. Adının açıklanmasını istemeyen bir Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi rejim güçlerinin Münbiç'e girdiği iddialarıiçin "Doğru değil" dedi.

"ASKERİ NİTELİKLİ DEĞİŞİKLİK YOK"

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon'dan da aynı yönde bir açıklama yapıldı. Koalisyonun Twitter hesabından yapılan paylaşımda "Suriye'nin Münbiç ilçesinde askeri güç değişimine yönelik asılsız iddialara rağmen Koalisyon bu iddiaların doğruluğuna dair herhangi bir belirti görmedi. Tüm taraflara Münbiç'in bütünlüğüne ve vatandaşlarının güvenliğine saygı duyması çağrısında bulunuyoruz" ifadesine yer verildi.

ÖSO DA DOĞRULAMADI

NTV canlı yayınına bağlanan NTV Dış Haberler Koordinatörü Ahmet Yeşiltepe, Özgür Suriye Ordusu'nun, 'Suriye ordusunun Münbiç'te kontrolü ele aldığı' bilgisini doğrulamadığını söyledi.

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'den yapılan açıklamada, "Güçlerimizin çekildiği yerlerde kontrolü sağlamak üzere Suriye hükümetini davet ettik" denildi. 

Açıklamada, "Suriye hükümetini, silahlı kuvvetlerini Münbiç'e göndermeye ve bu mevzileri korumaya davet ediyoruz" denildi.

Açıklamada, YPG'lilerin Suriye hükümetine bağlı olduğu ifadesi de kullanıldı.

Sayfa Yükleniyor...