Amerikan haber kanalı Fox News'e konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye'nin kimyasal silahları yasaklama anlaşmasına bağlı kalacağını belirtti.

Ülkesindeki kimyasal silah imha işlemini "oldukça karmaşık bir proje" olarak nitelendiren Esad, söz konusu projenin maliyetinin 1 milyar dolar olacağını ve imha işleminin de 1 yıl sürebileceğini söyledi.

Suriye yönetiminin sarin gazı kullandığına dair "ikna edici ve açık kanıt" bulan BM raporunu, gerçekçi bulmadığını ifade eden Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, saldırının arkasında hükümetin değil, muhalefetin olduğu iddiasını yineledi.

'KANITLAR RUSYA'NIN ELİNDE'
Yüzlerce kişinin ölümüne neden olan kimyasal saldırıdan "teröristler"in sorumlu tutulması gerektiğini savunan Esad, söz

konusu grupların sinir gazı kullandığına ilişkin kanıtın Rusya'ya verildiğini ve Rusya'nın bir uydusu aracılığıyla, 21 Ağustos'taki saldırıda füzelerin başka bir bölgeden atıldığının kanıtına sahip olduğunu iddia etti.

'ANLAŞMAYA TAM BAĞLIYIZ'
Suriye'nin kimyasal silahların teslim edilmesi konusunda Rusya ve ABD arasında varılan anlaşmaya uyacağını dile getiren Beşşar Esad, kimyasal silahlarla ilgili anlaşmaya katılma talepleri konusunda da şunları söyledi: "Biz, kısmen katılıyoruz demedik. Tamamen katıldık. Mektubu gönderdik. Belgeyi gönderdik. Bu anlaşmanın gerekliliğini tam anlamıyla karşılamaya bağlıyız."

'LİSTEYİ YARIN VEREBİLİRİZ'
Kimyasal silahların imhasının teknik yönleri konusunda uzmanlarla görüşmeler yapmaya hazır olduğunu vurgulayan Esad, ülkesinin, silahların listesini vermeye ve uzmanların bu silahların tutulduğu bölgelere girişini sağlamaya hazır olduğunu belirterek, "Bunu yarın yapabiliriz" dedi.

'MUTFAKTA BİLE ÜRETİLEBİLİR'
Suriye'deki muhalif güçlerin sinir gazını ele geçirmiş olabileceğine de vurg yapan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, "Sinir gazı mutfak gazı olarak adlandırılır. Nedeni biliyor musunuz? Çünkü herkes evinde sinir gazı yapabilir. Herhangi bir isyancı sinir gazı yapabilir. İkincisi, tüm isyancıların hükümetler tarafından desteklendiğini biliyoruz. Yani, herhangi bir hükümet böylesi bir kimyasalı vermiş olabilir" dedi.