'Esad Kürt sorunu kartını kullanabilir'

Guardian’da yer alan bir yazıda, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye'ye yönelik yaptırımlarda geri adım atarken, Türkiye’nin tek başına yaptırım uygulamakta kararlı olduğu belirtilirken, Esad yönetiminin Türkiye’ye karşı Kürt sorunu kartını kullanabileceğinin altı çiziliyor.

30.09.2011 - 09:08

'Esad Kürt sorunu kartını kullanabilir'

Martin Chulov imzalı habere göre, Başbakan Erdoğan'ın Ekim ayının ilk günlerinde Suriye'den kaçanların barındığı Hatay'daki kampa yapacağı ziyaretin ardından açıklanması beklenen yaptırımların ''siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda'' olması planlanıyor.

Chulov, Bu yaptırımlar bir zamanlar çok yakın olan iki ülke ilişkilerini daha da kötüleştireceğini belirtiyor.

Suriye'de ayaklanmaların başladığı dönemde geri planda kalan Türkiye'nin şimdi merkezi bir rol oynadığını kaydeden Guardian muhabiri, Ankara'nın krizden etkili bir bölgesel güç olarak çıkma ihtimali olduğunun altını çiziyor.

'ERDOĞAN ESAD’A İNANMMIŞTI'
Ayaklanmaların ilk günlerinde Türk hükümet yetkililerinin Esad rejimini eleştirmekte gönülsüz olduklarını, Erdoğan'ın Esad'la iki kez yüzyüze ve defalarca telefonda görüştüğünü hatırlatan Chulov, Başbakan'a yakın bir kaynağa atfen, ''Erdoğan Esad'ın sözlerine inanmıştı, ama bu sözlerin hiçbirini yerine getirmediğini gördü'' görüşlerini aktarıyor.

Chulov, iki lider arasındaki ilişkilerde yaşanan kötüleşmenin Şam'ın Türkiye'yi kışkırtmak için Kürt sorunu kartını kullanabileceği söylentilerinin de bulunduğunu, geçmişte Suriye'nin PKK'ya destek verdiğini hatırlatarak aktarıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...