'Esad misket bombası attı'

Suriye ordusunun 12 Aralık'ta sivillere karşı misket bombası kullandığı iddia edildi. Saldırıda 4 kişi yaşamını yitirirken, 23 kişi de yaralandı. ABD'li bir üst düzey yetkili de, Esad'ın Scud füzeleri kullanmaya devam ettiğini söyledi.

21.12.2012 - 09:40

'Esad misket bombası attı'

Amerikan New York Times gazetesi, Suriye'deki iç savaşta Esad rejimine bağlı ordunun, 12 Aralık'ta Mera kasabasında sivillere karşı misket bombası kullandığını ileri sürdü.

Suriye ordusunun Mera kasabasını misket bombasıyla vurduğu sırada New York Times gazetesinin iki muhabiri de bölgedeydi. İki muhabir misket bombalarının düşmesinden kısa bir süre sonra bölgede halkla konuştu.

ÖLENLERİN HEPSİ SİVİL
Suriye ordusunun Mera kasabasında misket bombalı saldırısında 4 sivil yaşamanı yitirirken 23 sivil de yaralandı. Bombalı saldırı sonrası ölü ve yaralılar Mera'daki Özgürlük Hastanesi'ne getirildi. Hastane yetkililer ölen ve yaralananların hepsinin sivil olduğunu açıkladı.

TOPLU CEZALANDIRMA YÖNTEMİ
New York Times muhabirlerine konuşan Mera halkı, Esad'ın misket bombası kullanmasını, tüm halkı toplu cezalandırma yöntemi olarak değerlendirdi.

SOVYET YAPIMI MİSKET BOMBASI
Haberde Suriye'deki rejimin elinde bulunan misket bombaların Sovyet Rusyası döneminden kaldığı belirtildi. Batılı ülkelerin tank ve silahlı askeri araçlarını imha etmek için Sovyet mühendisler tarafından geliştirilen PTAB-2.5Ms tipi misket bombaları Suriye'deki Esad rejimi tarafından da satın alınmıştı. Bomba atıldıktan sonra ikiye ayrılıyor ve içindeki küçük bombalar düştüğü bölgede teker teker patlıyor.

ESAD SCUD FÜZELERİ KULLANIYOR
ABD'li bir yetkili, Esad rejiminin son dönemde muhaliflere karşı daha sık Scud füzeleri kullanmaya başladığını da iddia etti. Amerikan New York Times gazetesinde yer alan başka bir haberde, Esad'ın Türkiye sınırına yakın bölgede bulunan muhaliflere Scud füzeleri attığını ileri sürdü.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, "Suriye'deki rejimin kendi halkına karşı Scud füzeleri kullandığının farkındayız. Esad rejimi Scud füzelerini kullanmaya da devam ediyor" dedi.

Suriye ordusunun son olarak Halep yakınındaki bir kasabada Scud füzesi kullandığı ancak hedefi vuramadığı ileri sürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...