İsviçre'nin Davos kasabasında yapılan Dünya Ekonomik Forumu'na katılan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Amerikan televizyonu CNN'den Farid Zekeriya'ya konuştu.

"Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidarda kalma şansı gün geçtikçe azalıyor" diyen Medvedev, Esad'ın kaderinin Rusya ve ABD tarafından değil, Suriye halkı tarafından belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Esad'ın siyasi reformları gerçekleştirmeyerek çok büyük bir hata yaptığını vurgulayan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, "Siyasi reformları çok hızlı bir şekilde gerçekleştirerek, kendisiyle diyalog kurmaya hazır olan ılımlı muhalifleri yanına çekebilirdi. Bu Esad için ölümcül bir hata oldu" dedi.

Suriye'deki krizin çözülmesinde uluslararası topluma önemli bir rol düştüğünü belirten Rusya Başbakanı Medvedev şunları söyledi: "ABD, Avrupa gibi büyük güçler ile Suudi Arabistan, Katar ve diğer bölgesel güçlerin görevi, Suriye'de tarafların müzakere masasına oturmalarını sağlamak olmalı. Sadece Esad'a görevi bırakmalı talebinde bulunmamalı, Kaddafi ve Mübarek örnekleriyle tehdit edilmemeli."

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'in Suriye ve Esad'la ilgili yaptığı açıklamalar, Rusya'nın Esad'a desteğini çekeceği şeklinde yorumlandı.