İlişkili Haberler

İdlib'deki sivil savunma yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu sabah erken saatlerde rejime ait savaş uçakları, İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun beldesine klor gazıyla saldırdı.

Kimyasal saldırı nedeniyle 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Gazdan etkilenenlerin çevre hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

SURİYE ORDUSU İDDİALARI YALANLADI 

Esad rejimine bağlı Suriye ordusu ise kimyasal silah kullanıldığı iddialarını reddetti. Suriye ordusu, geçmişte kimyasal silah kullanılmadığını ve gelecekte de kullanmayacaklarını duyurdu. 

İdlib'in El Habit beldesine dün gece düzenlenen klor gazlı saldırıdan 20 sivil etkilenmişti.

SALKİN VE CİSR EŞ ŞUĞUR'A HAVA SALDIRISI

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib ilinin Salkin ile Cisr eş Şuğur bölgelerine düzenlenen hava saldırılarında en az 21 sivil öldü, 35'i yaralandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İNSANLIK DIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ana gündem maddesi, İdlib'deki kimyasal saldırıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "insanlık dışı" olarak nitelediği saldırının kabul edilemez olduğunu belirtti. Erdoğan bu tür saldırıların, Astana süreci kapsamındaki tüm emekleri heba etme riski taşıdığına dikkat çekti.

Terörle mücadelede işbirliğini daha da güçlendirmenin önemine işaret eden iki lider, Suriye'de kırılgan durumdaki ateşkesin sürmesi için ortak çaba harcamanın gerekliliğini vurguladı.

Erdoğan, Rusya metrosundaki terör saldırısı nedeniyle Putin'e başsağlığı mesajı da gönderdi.