''Esad rejimi uluslararası yaptırımları Panama'yla deldi''

Uluslararası yaptırımlar listesinde yer alan 3 Suriyeli şirketin, Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca'nın hizmetlerini kullanarak Esad rejiminin sürdürdüğü savaşı finanse ettiği öne sürüldü.

Anadolu Ajansı 05.04.2016 - 14:16

''Esad rejimi uluslararası yaptırımları Panama'yla deldi''
Beşar Esad’ın milyarder kuzeni Rami Mahluf.
Beşar Esad’ın milyarder kuzeni Rami Mahluf.

Fransız Le Monde gazetesinin haberinde, uluslararası yaptırımlar listesinde yer alan 3 Suriyeli şirketin, Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca'nın hizmetlerini kullanarak Beşar Esad rejiminin sürdürdüğü savaşı finanse ettiği iddia edildi.

Mossack Fonseca hukuk firmasının tuttuğu belgelerde adı geçen, Pangates International, Maxima Middle East Trading ve Morgan Additives Manufacturing firmaları, Esad rejiminin askeri amaçlarla kullandığı havacılık yakıtları da dahil yakıtı sağladıkları gerekçesiyle uluslararası yatırım uygulanan şirketler arasında yer alıyordu.

Haberde, Pangates adlı şirketin Panama'daki varlığının, uluslararası yaptırımların açıklanmasından 9 ay sonra faaliyet göstermeye başladığı aktarıldı.

Pangates, Suriye hükümetine yakın, Şam merkezli Abdulkarim gruba ait bir şirket.

Panama belgelerinde, Beşar Esad’ın milyarder kuzeni Rami Mahluf'un da Panama'da kayıtlı şirketleri olduğu bildirilmişti.

 Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Mossack Fonseca hukuk firmasının 40 yılı aşkın süredir tuttuğu 11,5 milyon belgeye ulaşmış ve 80 farklı ülkedeki basın kuruluşlarıyla paylaşmıştı. Alman Süddeutsche Zeitung ve İngiliz The Guardian gazeteleri gibi basın kuruluşları tarafından yayımlanan belgelerde, aralarında 12 devlet başkanı ve 143 politikacının da bulunduğu çok sayıda kişinin, offshore şirketleri üzerinden vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerde bulunduğu iddia ediliyor.

Şimdiye kadarki en büyük belge sızıntısı kabul edilen olaya, "Panama Papers" (Panama Belgeleri) adı verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...