Esad: Suçluluk hissetmiyorum

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, yönetim karşıtlarının öldürülmesi için herhangi bir emir vermediğini söyledi.

07.12.2011 - 14:37

Esad: Suçluluk hissetmiyorum

Esad, Amerikan ABC News televizyonuna verdiği ve kanalın bugün yayımladığı mülakatında, rejim karşıtı göstericilerin öldürülmesi emri vermediğini, bunu ancak "bir delinin" yapabileceğini söyledi.
Güvenlik güçlerinin kendisine bağlı olmadığını ve onları komuta etmediğini iddia eden Suriye Lideri, "göstericilerin öldürülmesi veya şiddet kullanılması için emir yoktu" dedi.

Olup bitenler konusunda suçluluk hissetmediğini kaydeden Esad, "halkımı korumak için elimden geleni yaptım. O yüzden suçluluk hissetmiyorum. Kaybedilen yaşamlar için üzülüyorsunuz ama insanları siz öldürmediğiniz için kendinizi suçlu hissetmiyorsunuz" ifadesini kullandı.

Ölenlerin çoğunun yönetim yanlıları olduğunu savunan Esad, Birleşmiş Milletler'in kayıplara ilişkin verdiği rakamların doğru olmadığını savundu.

'YAPTIRIMLAR HEP VARDI'
Suriye'ye yönelik yaptırımlar konusunda da Esad, "bunun yeni bir şey olmadığını" söyledi ve "30-35 yıldır yaptırımların hedefi oluyoruz. Tecrit edilmedik. İnsanlar geliyor ve gidiyor, ticari anlaşmalar var, ne isterseniz var" diye konuştu.

ABD: İNANDIRICI DEĞİL
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Esad'ın röportajda, "orduya protestocuları öldürmelerine yönelik emir vermediği" yönündeki sözlerini değerlendirerek, "Bu inandırıcı değil" dedi.

Carney, "Suriye'de halka neler olduğuna tüm dünya tanıklık ediyor. Suriye'deki, Esad rejimi tarafından yürütülen acımasız şiddeti kınamak için biraraya gelen ABD ve dünya üzerindeki birçok diğer ülke, neler olduğunu ve bunlardan kimin sorumlu olduğunu çok iyi biliyor. O röportajı izleyen kimsenin Esad'ın cevaplarını inandırıcı bulduğunu düşünmüyorum'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...