New York merkezli kuruluş, görgü tanıkları ve muhalif gruplara dayanarak hazırladığı raporunda, söz konusu mayınların son birkaç haftada sınır bölgelerine yerleştirdiğini ve şimdiden bazı sivillerin hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirtti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkililerinden Steve Rose, ''Hiç bir ülkenin, hiç bir amaçla, ayrım gözetmeden öldüren bu silahları kullanma gerekçesi olamaz'' dedi.

Suriye, kara mayınlarının kullanımı, üretimi ve ticaretini yasaklayan 1997 tarihli anlaşmayı imzalayan 159 ülke arasında yer almıyor. Suriye'nin elindeki mayın stokunun miktarına dair kesin bilgi bulunmazken, bunların çoğunun Rus yapımı olduğu tahmin ediliyor.

30 BİN KİŞİ SURİYE'DEN AYRILDI
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), geçtiğimiz yıl başlayan çatışmalar nedeniyle şu ana kadar en az 30 bin kişinin Suriye'yi terk ettiğini, yüzbinlerce insanın da Suriye içinde evlerinden ayrılmak zorunda kaldığını açıkladı.

PARLAMENTO SEÇİMLERİ 7 MAYIS'TA
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ise, genel seçimlerin 7 Mayıs'ta yapılmasına ilişkin kararnameyi imzaladığı açıklandı.

Suriye parlamentosunun resmi internet sitesinde yayımlanan duyuruda, Suriye Anayasası'nın 156. maddesi uyarınca halkın temsilcilerinin belirlenmesi için bu yıl seçimlerin yapılacağı belirtildi.

Suriye parlamentosu, 127'si çiftçi ve işçiler, 123'ü de ülke genelinde belirlenen adaylar olmak üzere 250 parlamenterden oluşuyor. 4 yılda bir yapılan seçimlerle oluşan parlamentonun, dış politika, güvenlik ve insan hakları gibi konularda yasama yetkisi bulunmuyor.