İlişkili Haberler

Halep'in doğusunda kontrol altında tuttuğu alanın yaklaşık yüzde 40'ın kaybeden 5 muhalif grup "Halep ordusu" ismi altında birleşme kararı aldı.

Diğer muhaliflere de "Halep ordusu" na katılma çağrısı yapıldı. "Halep ordusu" ile muhalifler, Rusya'nın havadan destek verdiği Suriye ordusunun ilerleyişini durdurmayı hedefliyor. Ayrıca Rusya'nın terör örgütü olarak tanımladığı El Nusra Cephesi ile bağlarının olmadığını göstermek istiyor.

Halep'le ilgili bir uyarı da BM'den geldi. BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ve özel danışmanı Jan Egeland, BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenledi.

BM Suriye özel temsilcisi De Mistura, "Suriye'nin Halep kentinde 400 bin kişi yerinden edilmiş durumda. Halep'te yerinden edilenlerin sayısı, Avrupa'nın tamamındaki Suriyeli sığınmacı sayısına eşit belki de o sayının da üstünde" dedi.

Halep'in doğusunda devam eden şiddetli çatışmalar nedeniyle son günlerde 30 bin kişinin yerinden edildiğini söyleyen de Mistura, Halep'te yerinden edilen toplam 400 bin kişinin kış şartlarına hazırlanması için insani yardıma ve barınağa ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

BM Halep'te yaşanan can kayıplarına dikkat çekerek, kentin doğusunun dev bir mezarlığa dönüşebileceği uyarısı yaptı. Halep'in doğusunda 15 Kasım'dan bu yana 750'ye yakın sivil hayatını kaybetti.