Esad'ın başına ödül koyduğu komutan öldü

Esed rejiminin başına 200 milyon dolar ödül koyduğu Tevhid Tugayı Komutanı Salih, hava bombardımanında yaralanmasının ardından kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

18.11.2013 - 13:17

Esad'ın başına ödül koyduğu komutan öldü

Suriye’de Esad rejimine karşı mücadele veren üst düzey isyancı liderlerden Abdülkadir Salih, savaş jetlerinin bombardımanında ağır yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede öldü.    

AA’nın haberine göre, Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep'te, 14 Kasım'da orduya ait bir uçağın muhalif Tevhid Tugayı'nın karargahını "varil bombasıyla" vurması sonucu bazı üst düzey komutanlarla ağır yaralanan Salih, hastaneye kaldırıldıktan kısa süre sonra yaşamını yitirdi.

Suriye'deki iç savaşın ilk aylarından bu yana kırsaldaki muhalifleri temsil eden Abdulkadir Salih, bölgedeki silahlı muhalifleri bir araya getirerek, Tevhid Tugayı'nı kurmuştu. Esed rejimi ise Salih'in başına 200 milyon dolar ödül koymuştu.

Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının tugayın denetimindeki Piyade Okulu'nu "varil bombasıyla" vurması sonucu, genel komutan Abdulkadir Salih ve üst düzey komutan Abdulaziz Selam yaralanmış, tugayın önemli komutanlarından Ebu Tayyip de hayatını kaybetmişti.

Suriyeli askerler dün Safira kasabası ile Halep arasındaki bölgede yer alan fabrikaları ele geçirdi (Reuters). Suriyeli askerler dün Safira kasabası ile Halep arasındaki bölgede yer alan fabrikaları ele geçirdi (Reuters).

10 BİN KİŞİLİK GÜCÜ KONTROL EDİYORDU
Şam ve Halep’te geride kalan haftalarda birçok bölgeyi ele geçiren ve büyük kentlere açılan yollarda çok sayıda kasaba ve köyü de kontrolü altına alan Suriye ordusu, Abdülkadir Salih’in ölümüyle isyancılara bir darbe daha vurdu.

AP haber ajansının verdiği bilgiye göre, Şam’da isyancıların elindeki banliyölere ilerleyen Suriye ordusu, Halep dışında iki kasaba ve bir askeri üssü de ele geçirdi.

10 bin milis gücüyle isyancıların en güçlü birliklerinden biri olan Tevhid Tugayı ise liderlerini kaybederek büyük yara aldı. Tevhid Tugayı, geçtiğimiz yıl Halep’te birçok bölgeyi ele geçirmişti.

Tevhi Tugayı sözcüsü ekrem el Halabi, 34 yaşındaki Salih’in ağır yaralandıktan sonra öldüğünü, bombardımanda tugayın subaylarından Abu Tayib’in de hayatını kaybettiğini belirtti.

El-Halabi, Salih’in, doğumyeri olan Halep’in Marea kasabasında toprağa verildiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...